Vzhůru do Lužických hor! Už si nic na příští sobotu neplánujte, rádi vám pomůžeme s programem. Zvláště pokud máte rádi vyhlídky, výhledy a panoramata české krajiny. Na sever Čech se totiž vydáme na malý výlet a navštívíme zříceninu středověkého gotického hradu Tolštejn. Dříve se mu též říkalo Dohlenstein, čili v překladu Kavčí skála. Torzo hradu je skvěle dochované a udržované a připravené na všechny návštěvníky. Je to dost možná jediný hrad, ze kterého budete mít výhledy kolem dokola. Takovou 360° panoramatickou vyhlídku si přece nemůžete nechat ujít. Navíc je místo příjemně malé i s posezením a občerstvením. Mile vás tato historická památka překvapí, to nám můžete věřit.

Hradní restaurace vás příjemně osvěží.
Hradní restaurace vás příjemně osvěží.

Dobyt, zničen, obnoven, a tak pořád dokola

První písemné zmínky o hradě jsou z roku 1337. Posádka z hradu podnikala loupeživé nájezdy na Žitavsko. Proto byl v tomto roce dobyt, vypleněn a zapálen vojskem hornolužických měst. O pár let později se hrad dostal do rukou Vaňka z Vartenberka a v držení jeho rodu zůstal dalších zhruba 150 let. Od roku 1404 dostali hrad do rukou páni z Dubé. Ti se později dostali do křížku s králem Jiřím z Poděbrad, který nechal hrad v roce 1463 dobýt. Dále změnil hrad majitele hned několikrát. V 17. století se Tolštejn přeměnil v pevnost, kterou ovšem dobyli a zničili Švédové v době třicetileté války. Hrad nakonec v roce 1681 koupil kníže Anton Florian z Lichtenštejna. Jeho rod vlastnil hrad až do roku 1923.

Tolštejn byl několikrát zničen i obnoven.
Tolštejn byl několikrát zničen i obnoven.

Tolštejn jako turistický trhák už v 19. století

Od roku 1865 začíná pro Tolštejn éra narůstajícího turistického ruchu. Se svolením Jana II. z Lichtenštejna se na hradě v tomto roce postavil přístřešek s občerstvením. A o rok později zde stála už restaurace – do jisté míry stejná, jakou můžete vidět dnes. Hradní restaurace se v čase zvelebovala a přivítala i mnoho vzácných hostů jako arcivévodu Ferdinanda Habsburského či saského korunního prince Fridricha Augusta III. Hosté mohli obdivovat sbírku starožitností či si pohladit živou opičku. A v jedné z hradebních bašt se dala umístit figurína zajetého loupeživého rytíře. Od roku 1962 se hrad dále restauroval, přibyly dnešní vyhlídkové plošiny a začaly se zde pořádat i všelijaké kulturní akce.

Tolštejn je s vyhlídkovými plošinami připraven.
Tolštejn je s vyhlídkovými plošinami připraven.

Nekorunovaný král výhledů

Hrad Tolštejn je vskutku nekorunovaný král výhledů. Zřícenina je skrze tři plošiny upravená, abyste se mohli rozhlédnout široko daleko a do všech směrů. Na západ uvidíte nejblíže výrazný zalesněný kopec Jedlová, na kterém stojí i stejnojmenná rozhledna, a též hotel a restaurace Jedlová hora. Směrem na sever je mírně zvrásněný terén a hlavně město Varnsdorf. Výhled na jih je plný menších kopečků Lužických hor. A výhled na východ nabídne vyšší kopce tohoto pohoří, včetně vysoké hory Luž (793 m n.m.), podle níž je toto pohoří pojmenováno. Budete-li mít štěstí na počasí, tak při dobré viditelnosti uvidíte na horizontu i špičku Ještědu. Prostě úchvatné výhledy do všech směrů.

Tolštejn nabízí opravdu úchvatné výhledy.
Tolštejn nabízí opravdu úchvatné výhledy.

Lužické hory toho mají tolik co nabídnout

Ať už půjdete dálkovou trasu Hřebenovka Českým Švýcarskem či jestli si projdete Pivní stezku, stavte se na Tolštejnu. Ovšem tato historická památka je z Lužických hor jen jednou perlou z mnoha. V tomto regionu můžete navštívit spoustu skvělých míst, vyšlapat na kopce s nádhernou přírodou a poznat zase pár dalších úžasných míst. Třeba kromě hradu Tolštejn navštívíte i skalní hrad Sloup. Nebo se necháte unést duchovní atmosférou, kterou nabízí Modlivý důl u obce Svojkov. Projdete si křížovou cestu na Kalvárii, kterou lemuje lipová alej. Ochutnáte pivní speciál v minipivovaru, který je téměř v každé vesnici. Zkrátka jsou Lužické hory skvělé místo k objevování. Turisticky bohatý region ideální pro všechny výletníky.

Nebojte se probádat Lužické hory.
Nebojte se probádat Lužické hory.

Podobné články