Světové kulturní dědictví UNESCO, to už zní hodně vznešeně a má to jistou váhu. Navštívit a vidět nějaké to místo, které je na takovém seznamu, můžete v mnoha různých případech. Málokde se však stane, že konkrétní místo dodnes žije životem starousedlíků a jejich předků. Přitom se třeba jedná o vskutku pozoruhodné a výjimečně zachovalé místo. Příkladem je Vlkolínec na Slovensku.

Vlkolínec zaujme na první pohled.
Vlkolínec zaujme na první pohled.

Zachovalá původní vesnička

Vlkolínec je malá osada v Žilinském kraji. Čím je unikátní vám bude jasné okamžitě po příjezdu. Tak zachovalou původní vesničku hned tak někde nespatříte. Navíc dědinka stále žije svým životem neboť zdejší obyvatelé odtud nikdy úplně neodešli. Skoro by se dalo říct, že je to jakýsi skanzen, ale nejlepší bude udělat si vlastní obrázek.

Podhorská dědinka Vlkolínec

Vlkolínec se dá bezesporu označit jako podhorská dědinka. Oficiálně se jedná o městskou část Ružomberoka. Místo najdete na výběžku Velké Fatry v údolí Revúcké doliny v nadmořské výšce 718 metrů. Ves obklopují vrchy Sidorovo, Laz, Diel a Ravný Diel. Vedle samotného Vlkolínce je tedy velmi pestrá a lákavá rovněž okolní příroda.

Stylová pec v jednom z domů.
Stylová pec v jednom z domů.

Nejzachovalejší celek na Slovensku

Jde sice o městskou část, ovšem svým charakterem je to typická horská vesnička, a to velmi malebná. Vlkolínec představuje nejzachovalejší a nejkompletnější celek původních lidových staveb na Slovensku. První písemná zmínka má letopočet 1376. Od roku 1977 byl Vlkolínec památkovou rezervací a od roku 1993 je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Typická horská osada s bílými domy

Vlkolínec je zkrátka a dobře typickou horskou osadou. Vyznačuje se dřevěnými domy na vysokých kamenných podezdívkách se šindelovými sedlovými střechami. Všechny domky jsou natřené bílým vápnem. Najdete tady celkem 55 takových roubených staveb a z nich je dodnes trvale osídleno 18. Až tedy budete procházet dědinkou dejte pozor, ať k někomu omylem nepřijdete na návštěvu. Místní lidé sice návštěvníky vítají, ovšem také chtějí své soukromí.

Lidé to kdysi se stavbou těchto domů uměli.
Lidé to kdysi se stavbou těchto domů uměli.

Vzácná historie na každém kroku

Vedle obytných domků má Vlkolínec další své skvosty. Nejvzácnější je roubená zvonice z roku 1770, pak také rumpálová studna z roku 1860 a barokně klasicistní kostel Navštívení Panny Marie (rok 1865). Zavítat můžete i na místní kolibu s tradičním vybavením nebo do Galerie lidového umění. V domech číslo 16 a 17 pak najdete expozici kultury bydlení, kterou provozuje Liptovské muzeum.

Kraj turistice zaslíbený

Jak už je uvedeno na začátku, Vlkolínec leží u Velké Fatry a je zde několik kopečků přímo v okolí. To samo o sobě vybízí k turistickým výšlapům nebo k cyklistickým výletům. Zdolat nějaký vrchol stojí za tu námahu, protože jsou odtud nádherné vyhlídky. Navíc, v blízkosti Vlkolínce najdete i osvěžující horské prameny – studánky. Neváhejte tedy s návštěvou Slovenska, konkrétně Žilinského kraje. Poznáte zase něco nového a neobvyklého.

I okolní krajina má co nabídnout.
I okolní krajina má co nabídnout.

Podobné články