Kdo chvíli stál, stojí opodál. Tak nějak zní lidová průpovídka, která se používá při nejrůznějších životních událostech. Má něco do sebe. Zkrátka a dobře, někdy se nevyplatí moc váhat. S troškou nadsázky bychom tohle tvrzení mohli vztáhnout i na tento tip dalšího poznávání. Jedná se konkrétně o Mohelnický betlém. Ten si můžete prohlédnout jen v omezeném časovém období v roce a byla by škoda takový unikát pominout. Obzvlášť, když máte třeba cestu kolem. Nu což, podívejme se společně jak se věci mají.

Betlém je propracován do detailů.
Betlém je propracován do detailů.

V kapli farního kostela

Zmíněný Mohelnický betlém najdete pochopitelně v Mohelnici, okres Šumperk, v Olomouckém kraji. Město leží v turistické oblasti Střední Morava. Kdo chce Mohelnický betlém spatřit, musí se vypravit do kaple svaté Anny farního kostela svatého Tomáše z Canterbury. Ovšem pozor, nejde to kdykoliv v roce. Přesněji, kaple je přístupná běžně, ale betlém tady vystavují každý rok od štědrovečerní půlnoci do svátku Hromnic 2. února. Někdy taky jen do Tří králů, tedy 6. ledna. Pro jistotu si termín zkontrolujte na webu Mohelnice.

Bez přehánění je to umělecké dílo.
Bez přehánění je to umělecké dílo.

Třicet let tvůrčí práce

Mohelnický betlém vznikal v letech 1958 až 1988. Jeho autorem je Josef Nedomlel (1909 – 1990) ze Starého Města u Bruntálu. Velmi šikovný umělec vytvořil za těch třicet let vskutku neobvyklé dílo. Figurky a stavby jsou vyřezány z lipového dřeva. Dokonce je v betlému sám ztvárněn – představuje chasníka s pytlem mouky. V práci dál pokračuje jeho syn František a Mohelnický betlém se díky tomu neustále rozšiřuje. Prostě a jasně, rodinné umělecké vlohy se nezapřou, což sami oceníte, až betlém uvidíte na vlastní oči.

Mohelnické centrum.
Mohelnické centrum.

Mechanický a pohyblivý betlém

Betlémy jsou opravdu různorodé. Mohelnický betlém je mechanický a pohyblivý. Pohybuje se například vodní mlýn, pes u stáda oveček, darovníci, otáčí se větrný mlýn apod. Vedle klasických postav betlémů a jesliček, zde spatříte i věrné kopie hradů jako je Bouzov či Karlštejn. Zastoupena je rovněž kopie farního kostela sv. Tomáše z Canterbury. Mohelnický betlém je na ploše 6 x 7 metrů. Při prohlídce nespěchejte a vše si řádně užijte. Mohelnický betlém zcela určitě zaujme i děti, takže vyrazit sem může celá rodina.


Podobné články