Vydejte se s námi za vítáním jara na jih Moravy. Tento výlet je nejkrásnější na jaře, když se příroda probouzí k životu po dlouhém zimním spánku. Vyhlášené mandloňové sady Hustopeče, začínají kvést v druhé půlce března a v rozkvětu zůstávají několik týdnů. Díky mandloním zná Hustopeče snad každý Jihomoravan. Jsou ale známé široko daleko neboť jsou jediné svého druhu v Česku. Veřejně přístupné stromy s bílými až růžovými květy si můžete prohlédnout z vysoké rozhledny. Neváhejte dlouho, abyste stromy v rozkvětu stihli.

Mandloňové sady Hustopeče mají čarovnou atfmosféru.
Mandloňové sady Hustopeče mají čarovnou atfmosféru.

Procházka krásným okolím

Auto nechte v Hustopečích, kde je připraveno dostatek záchytných parkovišť. Město je na každoroční jarní nápor návštěvníků připraveno. Po červené se vydejte na sever. Projdete kolem jezdecké stáje, můžete si tak prohlédnout početnou skupinu koní. Za chvíli dojdete ke dvěma rybníkům, které byly v době naší návštěvy vypuštěné. Mimochodem už teď jdete po Mandloňové naučné stezce, která vás na sedmi tabulích blíže seznámí s mandloňovými sady. Naučná stezka vede i kolem dvou přírodních památek – Kamenný vrch u Kurdějova a Přední kopaniny.

Mandloňové sady Hustopeče mají v blízkosti dvě přírodní památky.
Mandloňové sady Hustopeče mají v blízkosti dvě přírodní památky.

K mandloňovým sadům přes přírodní památku

Naučná stezka vede skrz první zmíněnou přírodní památku, jenž chrání přírodní ekosystém pro ohrožené a vzácné druhy rostlin i živočichů. Kvete zde koniklec velkokvětý, střevičník pantoflíček nebo čilimník bílý. Domov zde našla kudlanka nábožná či vlhka pestrá. Po chvíli už budete u rozcestí Kamenný vrch. Za chvíli vás NS svede z kopce dolů a zanedlouho už budete u zadní části mandloňových sadů, kde bude jen málo lidí. Tip pro ty, kteří by si chtěli sady užít bez velkého množství lidí a v klidu. Navíc zde můžete nechat i volně proběhnout své čtyřnohé miláčky.

Radost pohledět na Mandloňové sady Hustopeče.
Radost pohledět na mandloňové sady Hustopeče.

O romantické sady se stará město

Z této zadní části jděte na jih a připojte se k průvodu k rozhledně. Můžete jít po naučné stezce, nebo kolem Předních kopanin serpentinou nahoru. To už půjdete rozkvetlými mandloňovými sady. Krásné stromy vykoupilo postupně město Hustopeče a začalo se starat. Odstranilo náletové dřeviny, zkultivovalo půdu a ošetřilo stromy. Vytvořilo tak místo pro návštěvníky jako dělané. Rozkvetlé stromy tvoří romantické místo, které ale zdaleka není vyhledáváno jen zamilovanými páry. Každý rok zde zamíří více a více lidí.

Na okraji sadů je přístupná rozhledna.
Na okraji sadů je přístupná rozhledna.

Prohlédněte si rozkvetlé mandloně z výšky

V sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled! A to doslova. Ale co teprve, když se na ně můžete podívat z výšky. Na Hustopečském starém vrchu, na okraji sadů, je 17 metrů vysoká rozhledna. Nejspíš si na ni budete muset vystát frontu, stojí to ale za to. Výhled na fotogenické rozkvetlé stromy z výšky má svoje kouzlo. Třešničkou na dortu je výhled na celé Hustopeče, ale i na Pálavu a Nové mlýny. Na kopci bývá kromě velkého počtu lidí také i pořádně větrno, doporučujeme minimálně větrovku, nákrčník a možná i čelenku.

Výhled na mandloňové sady Hustopeče a široké okolí.
Výhled na mandloňové sady Hustopeče a široké okolí.

Ochutnejte mandlové speciality z Mandlárny

U rozhledny je také stánek Hustopečské Mandlárny, můžete si tak zakoupit něco na zahřátí, ale i množství dalších produktů z této, na mandle specializované, manufaktury. Na stánek ale stojí dlouhá fronta zájemců. Doporučujeme proto se cestou zpátky zastavit v jejich kavárně a prodejně v Hustopečích. Dejte si dobrou mandlovou kávu a odneste si třeba i pochutinu, která se zdaleka netočí jen kolem čokolády s mandlemi. Pálenka a další alkoholové produkty z mandlí, mandle na sladký i slaný způsob nebo paštiky či medy. Budete překvapeni jak rozsáhlá nabídka je.

Ochutejte mandlové speciality z Mandlárny.
Ochutnejte mandlové speciality z Mandlárny.

Podobné články