Kdo jste byli v Rakousku, určitě jste o něm slyšeli. Svou rozlohou 315 km2 je to největší jezero, které se rozprostírá na jihovýchodě Rakouska a přesahuje až do Maďarska. Neziderské jezero je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Mimo jiné i kvůli biotopu, přírodním podmínkám a celkovému ekosystému. Je to také oblíbenou turistickou destinací po celý rok, hlavní sezóna je ale přirozeně ta letní. Ať už na kole nebo pěšky s vaším psím kamarádem, toto místo je pro nový cestovatelský zážitek jako dělané. Pojďte s námi zjistit víc o tomto magickém místě a nechte se inspirovat třeba krátkou procházkou.

Neziderské jezero je i mírně slané. Ještě větší zážitek jako od moře.
Neziderské jezero je i mírně slané. Ještě větší zážitek jako od moře.

Rákosí, kam se podíváš

Rakouská dominanta, tak lze popsat Neziderské jezero jenž je po Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Vodní plocha se vyznačuje mírným větrným klimatem a velkými pásy rákosí. Příroda jezera je tak jedinečná, že poskytuje i unikátní biotop pro život mnoha rozličných rostlin a zvířat. Rákosy najdete na většině pobřeží jezera a největší šířka rákosového pásu je i 8 km. Prostředí je ideální pro vodní ptactvo. Zajímavostí je i to, že je voda v jezeře mírně slaná. To vám ještě může znásobit pocit moře. Navíc je toto moře jen 40 – 50 minut cesty z Bratislavy a Vídně nebo pouhé 2 hodinky z Brna. To už stojí za pováženou si sem udělat malý zájezd v létě.

I takovéto ptačí letky můžete spatřit v okolí.
I takovéto ptačí letky můžete spatřit v okolí.

Hloubka ani ne dva metry

Pozornosti neunikne ani velmi malá hloubka celého jezera, jenž nedosáhne v maximu ani dva metry. Není proto problém si doplavat doprostřed jezera a tam si stoupnout na dno. Přesto přes jezero vede několik tras lodní dopravy. Nejčastěji se zastávkou v turisticky nabitém Podersdorf am See což je maličké městečko na východním břehu, kde trvale žije jen něco málo přes 2000 obyvatel. Ve městě najdete například 160 let starý větrný mlýn, jenž zde zbyl jediný z původních sedmi. Nejzajímavějším místem je ale jistě charakteristický maják, který stále slouží svému účelu. Dnes je z něj vyhledávaná atrakce pro fotografování. Hlavně v sezóně se na fotku stojí i fronty.

Charakteristický maják slouží pro Neziderské jezero dodnes.
Charakteristický maják slouží pro Neziderské jezero dodnes.

Procházka do národního parku Neusiedler See – Seewinkel

Hned z Podersdorf am See se dá udělat kratší, ale krásná procházka do přilehlého národního parku. Vydáme se za mokřady, jezírky a ptačími loukami, kde se dá bez problému projít po rašelinových cestičkách. Po cestě je také hned několik různě vysokých pozorovatelen. Nám se podařilo autem dojet až na okraj města, pak už jsme šli do národního parku Neusiedler See – Seewinkel pěšky. Cesta vede podél pole. Brzy ale vstoupíte do NP a v dáli už můžete vyhlížet první pozorovatelnu. Mimochodem pokud byste si sem chtěli udělat procházku a u toho sledovat romantický břeh jezera, pak vás zklamu předem. Pravý břeh je posetý rákosem a další flórou, takže jezero nejde ani vidět.

Vysoká rozhledna  Aussichtswarte Hölle, ze které je výhled do širokého okolí.
Vysoká rozhledna Aussichtswarte Hölle, ze které je výhled do širokého okolí.

Jezírka jsou občas bez vody

Po krátké době přijdete k největší rozhledně našeho výletu k Aussichtswarte Hölle, u kterého je i velký a zajímavý přístřešek. Z rozhledny budete mít krásný výhled do širokého okolí. Hlavně tedy na ptačí louky, mokřady a jezírka. Pokračujme dále k jezeru Oberer Stinkersee, které může být vyschlé v závislosti na roční době a podmínkách počasí. Nejjižnějším bodem je ale jezero Unterer Stinkersee, jenž se na podzim vypouští. Od tohoto bodu míříme zpátky na sever, ale po východnější trase, která vede menší cestičkou přímo mezi loukami. Na trase je opět několik pozorovatelen. Cesta vás zavede opět u velké rozhledny. Celá trasa neměla ani 12 km a jdete prakticky celou dobu po rovince. Uteče vám to jako voda.

Neziderské jezero má svůj národní park, který je ukrývá život pro mnohé rostliny i zvířata.
Neziderské jezero má svůj národní park, který je ukrývá život pro mnohé rostliny i zvířata.

Podobné články