Jak se cítíte v nedotčené a svým způsobem divoké přírodě? Pro někoho je to ráj na Zemi, pro druhého trochu tajemno a jiný se prostě něčeho obává. Každý jsme nějaký. Obecně však lze říct, že člověk s cestovatelskou a romantickou duší taková místa miluje. Jedno najdete například kousek od metropole jižní Moravy Brna. Trenckova rokle je výborné tip na výlet. Zde zapomenete na všechny starosti všedního dne a dokonale si pročistíte hlavu. Využijte toho a naplánujte si sem svou příští cestu.

Cesty vedou k Drahonínu

Trenckova rokle leží kousek od Drahonína, okres Brno-venkov, v Jihomoravském kraji. Konkrétně jde o údolí říček Bobrůvka a Loučka, a to mezi vesničkami Skryje, Střížeš a Strážek. Rokle je zhruba v polovině tohoto územního úseku. Začátek cesty je nejvhodnější zvolit buď z Drahonína nebo ze Skryjí, odkud vede červená turistická značka. Pokud tedy budete pobývat zrovna v Brně, tak máte ideální možnost výpravy do panenského přírodního ráje.

Voda i bujná vegetace

V Trenckově rokli není nouze o vodu či bujnou vegetaci. Samotnou roklí protéká potůček, který vytváří menší či větší vodopády. Nejvyšší má 4 metry. Kolem je hustý porost kapradin. Studené mikroklima celé soutěsky vytváří dobré podmínky pro horské druhy rostlin jako jsou mechy, klen nebo kapraď. Není žádná nouze o zbytky odumřelých stromů. Je pochopitelné, že Trenckova rokle je oficiálně přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou.

Romantika a nádherná příroda

Divoká, romantická a nádherná je zdejší celková příroda. O tom není žádných pochyb. Trenckova rokle leží v nadmořské výšce od 366 do 500 metrů, takže nějaké to převýšení zde je. V exponovaných místech jsou umístěna fixní lana pro snadnější a bezpečnější dostupnost. Celá procházka touto roklí je sice možná trochu obtížnější, ale dechberoucí a uklidňující. Na Trenckovu rokli budete ještě dlouho vzpomínat.

A jaké je to v Drahoníně?

Samozná obec Drahonín leží zhruba 13 km od Tišnova v Hornosvratecké vrchovině. Malá vesnička, nicméně s dlouhou historií. První písemná zmínka pochází z roku 1208. Prohlédnout si zde můžete kapli Krista Krále, nedalekou zříceninu hradu Košíkov a krásnou Šafránkovu loveckou chatu. Ostatně, vy si určitě se svým časem poradíte sami co nejlépe. Poznávat se dá i tam, kde to na první pohled ani zajímavě moc nevypadá.

Velitel pandurů baron Trenck

Trenckova rokle nese jméno jednoho z nejkontroverznějších dobrodruhů. Baron Franz von der Trenck žil v letech 1711 až 1749. Měl velmi výbušnou povahu a moc milý člověk vskutku nebyl. Stal se velitelem pandurů a ve službách panovnice Marie Terezie bojoval za zájmy monarchie. Vojensky byl sice hodně úspěšný, ale nic cizího mu nebylo cizí. Nakonec se natolik vymkl kontrole, že skončil ve vězení na Špilberku v Brně. Tam také zemřel. Jeho je dodnes uloženo v brněnské kapucínské hrobce.


Podobné články