Málokde byste ve Slovinsku hledali ikoničtější místo než je Bledské jezero. Místo, které sem každý rok přitahuje stovky tisíc návštěvníků nejen z Evropy. Fotogenické jezero leží na úpatí Julských Alp, a je zde vskutku nádherná příroda. Charakteristickým místem je ostrov uprostřed jezera, na kterém stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten tvoří s modrou vodní hladinou, lesem v pozadí, a nad ním tyčícími se vrcholky Alp, úchvatná panoramata, která si chce každý zvěčnit. Většina turistů sem jede hlavně pro ty pohledy a fotografie. Přitom aktivit se v okolí jezera najde spoustu! Zdaleka to totiž není jen o fotografování a o pohledech na klidnou hladinu jezera. Objevte s námi tuto přírodní a kulturní dominantu Slovinska.

Přírodní a kulturní dominanta Slovinska, to je Bledské jezero.
Přírodní a kulturní dominanta Slovinska, to je Bledské jezero.

Neobyčejně teplá voda a příjemné klima

Bledské jezero najdete na severozápadě Slovinska asi 55 km od hlavního města. Jezero vzniklo na konci poslední doby ledové roztáním Bohinjského ledovce. Bled má tektonický původ a vodou jej zásobují hlavně podzemní zřídla a termální prameny. Voda v jezeře je tak čistá a teplotně nadprůměrná (až 26 °C). Okolí jezera má mírné klima, čemuž pomáhají i vysoké vrcholy Alp, které oblast chrání před chladnými větry ze severu. Dohromady je tak Bledské jezero neobyčejným místem, kde letní sezóna pro koupání a vodní aktivity trvá od června až do září. Podél celého jezera je spoustu přístupů k vodě a možností ke koupání. Navíc okolo Bledského jezera vede parádní a romantická promenáda.

Bledské jezero má úchvatná panoramata.
Bledské jezero má úchvatná panoramata.

Malebný ostrov s kostelem

Každého ten pohled hned dostane. Pohádkový ostrůvek (Blejski Otok) s ikonickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie. První písemné zmínky o kostele jsou z roku 1185. V 15. století byl přestavěn v gotickém stylu a o dvě století později se dočkal i zásadní barokní přestavby. Vedle kostela stojí 54 metrů vysoká zvonice, do které byl na začátku 16. století umístěn zvon, jenž byl darován samotným papežem. Legendy praví, že zvon byl darován jako náhrada za původní zvon, který se za bouře při převozu přes jezero potopil na dno i s jeho posádkou. Jiná legenda zase praví, že zvon zavěsili a jednou na něj zazvonili. Jenže zvon byl tak těžký, že se urval a skutálel se do jezera, kde klesnul až na dno.

Ke kostelu se pojí mnoho legend a tradic.
Ke kostelu se pojí mnoho legend a tradic.

S místem jsou spojené legendy a tradice 

K ostrovu se můžete dostat pravidelnou linkou lodí anebo si zkuste tradiční loď pletnu. Obsluha lodičky – pletnarové – vás rádi dovezou až k ostrovu. Odtud musíte vystoupat 99 schodů ke kostelu, kde si můžete sami zazvonit na onen legendární zvon. Zazvonit si na něj, vám podle pověsti přinese štěstí! K místu se pojít také tradice, kdy novomanželé při svatebních obřadech na ostrově, zdolávají společně oněch 99 schodů, a poté společně zazvoní na zvon. To jim má přinést věčné štěstí na společné cestě životem. Určitě je lepší zazvonit na zvon ve zvonici než se pokusit manipulovat s tím potopeným. Podle další pověsti je potopený zvon prokletý, a každý kdo se jej pokusí vytáhnout z vody, zemře.

Vodní hladinu můžete překonat na plentě, tradiční lodičce.
Vodní hladinu můžete překonat na plentě, tradiční lodičce.

Bledské jezero, sportům zaslíbené

Bledské jezero zajisté není pouze o krásné přírodě a ikonickém zámku. Mimo vodních aktivit ve formě koupání, si užijete spoustu pohybu a zábavy s vodními sporty. Veslování, plavání a rybaření jsou na jezeře velmi oblíbené. Na severozápadě jezera se nachází i slovinské olympijské veslařské centrum. Pravidelně se na jezeře pořádají veslařské regaty a Bled byl několikrát dějištěm mistrovství světa. Zkrátka závody v přírodě mají mnohem větší kouzlo, než uměle vytvořené kanály. Kromě teplých ročních období vybízí jezero ke sportu i v zimě. Jakmile vodní plocha zamrzne, je Bledské jezero vyhledávané místo k bruslení. Promenáda a příroda okolo jezera zase uspokojí rekreační běžkařské nadšence.

Jezero a jeho okolí vybízí ke sportování a turistice.
Jezero a jeho okolí vybízí ke sportování a turistice.

Jezero střeží z výšky Bledský hrad

Nad jezerem se na skalním srázu tyčí tichý strážce, svědek historie. Bledský hrad je nejstarší hrad ve Slovinsku. Jeho historie sahá až do 11. století. Nejcennější dochovanou sakrální stavbou je bezesporu kaple sv. Jiří ze 16. století s iluzionistickými freskami. Dnes je v hradě umístěné muzeum s expozicí o historii Bledu a šlechtickém životě na hradě. Hradní komplex zahrnuje i hradní tiskárnu, vinný sklep a též hradní restauraci a kavárnu. Z hradu jsou jedinečné výhledy na celé jezero. A jak se k historické památce dostat? Ideálně po pěší stezce z města Bled. Nebo to můžete zkusit trochu zábavněji, po nezpevněné cestičce od jezera ze západní strany.

Bledské jezero z výšky hlídá Bledský hrad.
Bledské jezero z výšky hlídá Bledský hrad.

Podobné články