Pokud plánujete dovolenou na Slovensku nebo stále ještě váháte kam se vypravit, pak máme pro vás zaručený tip, který jistě uspokojí všechny účastníky. Liptovský Mikuláš a vůbec celá oblast Liptova nabízí tak rozmanité volnočasové aktivity, že prakticky jde každý den dělat něco jiného a nemusíte se vůbec nudit. Navíc Slovensko jako takové má pro nás Čechy řadu výhod. Můžete se zde cítit opravdu jako doma.

Liptovský Mikuláš má hodně historických objektů

Na trase do Vysokých Tater

Liptovský Mikuláš leží v severní části středního Slovenska, a to na hlavním tahu ze Žiliny do Vysokých Tater. Je lehce dostupný autem i vlakem. Město má zhruba 33 500 obyvatel a je v nadmořské výšce 577 metrů. Historické centrum Liptova (první písemná zmínka pochází z roku 1286) je celé ohraničeno horami. Na severu to jsou Chočské vrchy a Západní Tatry, na jihu pak Nízké Tatry. Dějiny v Liptovském Mikuláši oslovují návštěvníka prakticky na každém rohu, i když je zde už řada nových moderních staveb. Jen centrální náměstí například lemují měšťanské domy z 16. a 17. století, dominantami jsou kostel svatého Mikuláše a synagoga. Zájemci zde najdou hned několik muzejních expozic – Muzeum Janka Krála, Liptovské muzeum, Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyňářství, Jánošíkova mučírna (Juro Jánošík zde byl souzen před svou popravou v roce 1713). A aby historie nebylo málo, místní lidé rádi zdůrazňují, že právě tady došlo v revolučním roce 1848 k vyhlášení Žádostí slovenského národa (právo na sebeurčení, samostatnost, jazyk apod.).

Krásné centrum města

Koupání si užijete vrchovaně

Liptované mají rádi vodu a dávají to najevo hned několika způsoby. V centru musí nutně každého zaujmout moderní fontána Metamorfózy. Něco tak zajímavého a promyšleného se hned tak nevidí. Zvláště dětem se tento umělecký výtvor zamlouvá a občas se stane, že malý capart se i nechtěně vykoupe. Pravá vodní rekreace však začíná asi dva kilometry za městem. Aquapark Tatralandia je největším areálem vodní zábavy, který je k dispozici celý rok. Svým hostům nabízí čtyři velké tobogány, šest termálních bazénů, saunu, masáže, skluzavky, westernové centrum i ubytování. Není divu, že tady v sezóně mají stále nabito. Menší aquapark se pak nachází v nedaleké obci Bešeňová. Komu však tobogány nechybí a stačí mu opravdu přírodní koupání, může se vypravit ke břehům vodní nádrže Liptovská Mara, jíž najde hned za kopcem v sousedství Tatralandie. Liptovská Mara vznikla vybudováním největší sypané hráze na Slovensku, a to na Váhu. Koupání a slunění je samozřejmostí, ale tím to nekončí. Jachting, surfování, šlapadla, plavba vyhlídkovou lodí, rybaření, to všechno je tady možné. Využití vlastních kajaků a kanoí se nevylučuje. Ubytovat se lze v kempu hned na břehu nádrže. Místo je tak velké a svým způsobem neformální, že i vyznavači nudismu se nemusí omezovat. Doslova vodní adrenalin je pak k dispozici v areálu vodního slalomu s uměle vybudovaným vodáckým kanálem, jenž je přímo ve městě. Už jen pohled na peřeje nutně pracuje s fantazií. A co když je špatné počasí a prší? Nevadí, Liptovský Mikuláš má i krytý bazén. Z ostatních městských aktivit se můžeme zmínit například o motokárové hale s 500 metrů dlouhým okruhem, lukostřeleckém areálu u hotelu Liptov, možnosti si zajezdit na koních či vyrazit do okolí jako cykloturisté.

Zajímavě řešené centrum
Liptovská Mara
Liptovská Mara

Hory prostě musíte zažít na vlastní kůži

Jak už bylo řečeno, Liptovský Mikuláš je obklopen horami. Ať se podíváte na jakou stranu chcete, vždy vidíte nádherné horské hřebeny a vrcholy. Nevyrazit si aspoň na chvíli do hor, by byl snad hřích. Patrně nejvhodnějším a určitě nejfrekventovanějším výchozím místem je středisko Jasná v Demanovské dolině. Najdete ji zhruba 3 kilometry od Liptovského Mikuláše a jezdí sem z městského autobusového nádraží spoj několikrát denně. Ještě však, než vyrazíte na túru, stojí za to navštívit Demanovskou jeskyni Svobody, patří mezi nejkrásnější krápníkové jeskyně na Slovensku a Demanovskou ledovou jeskyni, i v parném létě je zde velká zima, teplota nevystupuje nad bod mrazu. Obě jeskyně jsou ve zmíněné dolině a od sebe vzdáleny jen asi deset minut chůze. Když už máte prohlídku podzemního království za sebou a dorazíte na Jasnou, stojíte na samém prahu Národního parku Nízké Tatry na úpatí severního svahu Chopoku. Areál kromě ubytování nabízí cyklistické vyžití, lukostřelbu, jezdectví, bungee trampolíny. Je odtud možné vyrazit za národní kulturní památkou Černý orel nebo za národní přírodní památkou Vrbické pleso. Úplně nejlepší a z vlastní zkušenosti doporučuji, je vydat se přímo na tatranské hřebeny. K tomu účelu tady slouží sedačková lanová dráha, která vás vyveze až na hřeben. Už jen pohled z lanovky je úžasný. Odtud vede turistická trasa na vrchol Chopoku (2024 m n. m.) a těm zdatnějším nic nebrání v pokračování ve výstupu na nejvyšší horu Nízkých Tater Ďumbier (2043 m n. m.). To, že celá zdejší oblast je fotograficky velmi zajímavá a vděčná, snad nemusím ani moc zdůrazňovat.

Aquapark Tatralandia

Ani okolí Liptovského Mikuláše nezklame

Co se týče nejbližšího okolí Liptovského Mikuláše, tak je několik turisticky zajímavých možností. Především jde o Archeologické muzeum v přírodě Havránok, Muzeum liptovské dědiny v Pribylině, rezervaci lidové architektury Vlkolínec (zapsaná v UNESCO) a dvojici dřevěných vodních mlýnů Oblazy v Kvačinské dolině. Celá oblast je protkaná množstvím hotelů, penzionů, kempů a turistických ubytoven. O restauracích a příjemných hospůdkách ani nemluvě. Místní lidé jsou přátelští a o Čechy a Poláky zde opravdu není nouze.

Nízké Tatry - středisko Jasná
Nízké Tatry – středisko Jasná

Podobné články