Tohle je ráj na zemi. Věta, kterou čas od času všichni říkáme, když je nám někde moc dobře a cítíme se skvěle. Takové označení si bezesporu zaslouží rovněž oblast ležící v Libereckém kraji. Patrně ji zná každý, minimálně podle názvu. Český ráj, to už přece dává určitou povědomost a představu. Tady naleznete ideální příležitosti jak pro občasné výlety, tak pro celou dovolenou. Neváhejte a vypravte se na sever Čech.

Jeden či dva dny jsou málo

Český ráj rozhodně nepoznáte za den či dva. Pro důkladnější seznámení je třeba delšího pobytu či se sem opakovaně vracet. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nebudete litovat. Český ráj je totiž náš skutečný ráj na zemi. Na své si přijdou mladí, staří, rodiny s dětmi. A vezměte s sebou i psího přítele. Oblast je vcelku snadno přístupná ze všech koutů České republiky.

Srdcem Českého ráje je Turnov.
Srdcem Českého ráje je Turnov.

Srdcem Českého ráje je Turnov

Chráněná krajinná oblast Český ráj se rozkládá na ploše zhruba 180 kilometrů čtverečních a ještě je rozčleněna do tří samostatných částí. Krajina je zařazena mezi geoparky UNESCO. Jde tedy opravdu o dost velké území pro cestování. Srdcem České ráje je Turnov, který se může stát východiskem pro vaše výpravy, stejně tak jako nejbližší sousední města Jičín nebo Mnichovo Hradiště.

Oblast známá svými drahokamy a skálami

Český ráj je oblastí známou nalezištěmi různých drahokamů. Jedná se o acháty, jaspisy, ametysty a další. Toto území nejlépe poznáte v okolí hory Kozákov (744 m n. m.). Vyloženě populární částí Českého ráje jsou sousední Prachovské skály, které mají statut přírodní rezervace již od roku 1933. Z Jičína je sem 6 km a nabízejí se vám prohlídkové okruhy skalním labyrintem. Spatřit lze rovněž slavnou Císařskou chodbu, hlubokou rokli pojmenovanou po císaři Františkovi I. Prachovské skály mají několik vyhlídek i soutěsek.

Poznejte nádherné Hruboskalsko.
Poznejte nádherné Hruboskalsko

Hroboskalsko je nejen pro lezce

Každý, kdo rád zdolává skalní vrcholky si zamiluje Hruboskalské skalní město. A nejen pro lezce je oblast přitažlivá. Toulat se zde můžete dlouho a stále je co vidět. Nevynechejte zříceninu skalního hradu Drábské světničky a zavítejte do Příhrazských skal a na známý čedičový vrch Mužský. U Hruboskalska nezapomeňte na arboretum Bukovina, hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála. Je toho vskutku požehnaně.


Drábské světničky poznejte podrobněji

Už byla zmínka o Drábských světničkách. Tohle místo si zaslouží mimořádnou pozornost. Leží 4 km od Mnichova Hradiště. Historie spadá do 13. století. Skalní hrad byl vybudován na pískovcových blocích a propojen mosty, schodišti a ochozy. Dochovalo se 18 světniček a 6 chodeb vydlabaných v pískovci. Uvidíte strážnici, modlitebnu či vězení. Drábské světničky sloužily také jako útočiště lidem během třicetileté války či 2. světové války.

Za loupežníkem Rumcajsem do Jičína.
Za loupežníkem Rumcajsem do Jičína.

Ráj má také své jeskyně

Na svých toulkách Českým rájem jistě dřív nebo později zavítáte do Klokočských skal, kde je jeskyně Postojná, největší podzemní prostor Českého ráje. Lokalita navazuje na překrásné Besedické a Suché skály (říká se jim rovněž České Dolomity). Poblíž je pak Kopicův statek s řadou skalních reliéfů. Něco podobného hned tak jinde nespatříte.

Máte rádi Rumcajse, Manku a Cipíska?

Máte rádi pohádkové postavičky Rumcajse, Manku a Cipíska? Tyto postavičky provázely v dětství celé generace. Potom nesmíte vynechat Jičín. Ano, přesně ten Jičín odkud Rumcajs pocházel. Můžete zde navštívit Rumcajsovu ševcovnu, Rumcajsovu stezku, galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře. Pravidelně se v Jičíně koná festival Jičín – město pohádky. Děti budou nadšené.

Trosky jsou vidět už z dálky.
Trosky jsou vidět už z dálky.

Hradů a zámků je mnoho

V České ráji se můžete zaměřit i vyloženě na hrady a zámky. Těch je zde víc než dost. Dětem se bude líbit pohádkový hrad a zámek Staré Hrady nebo skalní byty u hradu Valečov. Velmi známý je zámek Sychrov, zámek Humprecht či hrad Trosky. Vzpomenout musíme i impozantní hrad Kost. Pro dokonalé poznání Českého ráje nejspíš jedna dovolená stačit nebude.


Podobné články