Nejmladší evropský stát Černou Horu (Montenegro) najdeme na jihozápadě Balkánského poloostrova, na jižním pobřeží Jaderského moře. V květnu roku 2006 se v referendu Černohorci vyslovili pro nezávislost a o měsíc později oficiálně vystoupili ze svazku Srbsko a Černá Hora. Hlavním městem je Podgorica a platí zde měna euro. Pokud se na dovolenou vypravíte zrovna sem, jistě nebudete litovat. I když se jedná o převážně hornatý stát, najdete tady fantastické pláže se vším, co k rekreaci nezbytně patří, a to není všechno. Místní památky a zajímavosti dovedou zpestřit pobyt každému.

Černou Horu charakterizují hory a pláže.
Černou Horu charakterizují hory a pláže.

Budva nikdy nezklame

Přestože je Černá Hora jednou z malých evropských zemí, rekreačních středisek má spoustu. Povězme si proto něco jen o třech nejmalebnějších. Na Budvanské riviéře v Budvanské zátoce u Jadranské magistrály leží největší a nejlépe vybavené letovisko černohorského pobřeží, a to historické město Budva. Okolí Budvy lemují horské masivy Lovčen a Paštroviči, ale u moře se přímo nabízejí rozsáhlé krásné pláže. Nejreprezentativnější pláž s komplexem hotelů a penzionů je Slovanská pláž s jemnými oblázky (dlouhá 1600 metrů). Hrubý písek má pláž Mogren (350 metrů). K ní vede příjezdová cesta vytesaná do skály. Kombinací oblázků a písku je pláž Jaz (1200 metrů).

Sport i památky v Budvě

Město Budva disponuje sportovním centrem s halou pro míčové hry, na plážích je možné hrát tenis, fotbal, volejbal, kuželky. Samozřejmostí je půjčovna jachet, vodních skútrů a najdeme tady i vlek pro vodní lyžování. Kdo si chce na chvíli odpočinout od slané vody, může si zaplavat v bazénu. Ve městě se dochovaly mohutné středověké hradby a dvě městské brány – Pevninská brána a Mořská brána. Při procházce míjí návštěvník kamenné historické domy, proplétá se směsicí úzkých uliček. Městskou dominantou je biskupský kostel svatého Jana z 9. století. V jižní části je pevnost z dob Rakouska – Uherska. Z památek si lze prohlédnout ještě například opuštěný klášter a mariánský kostel Panny Marie na Mysu. Bohatší klientela patrně nepohrdne povyražením na tzv. milionářském ostrůvku, který je s pevninou spojen mostem. Prakticky jde o středisko heren a kasin.

Budva je krásné historické město.
Budva je krásné historické město.
Jachty různých velikostí - běžný obrázek pobřežních měst.
Jachty různých velikostí – běžný obrázek pobřežních měst.

Češi mají rádi Sutomore

U Jadranské magistrály na Barské riviéře v Sutomorském zálivu leží další hojně navštěvované a Čechy oblíbené letovisko, a to město Sutomore. I tady tvoří okolí vysoké hory. Hlavní a krásná písečná pláž se jmenuje Sutomorská pláž (1250 metrů), další oblíbené místo je Zlaté pobřeží (850 metrů) a u mysu Ratac najdou zájemci i naturistickou pláž. Většina sportovních aktivit se odehrává v hotelových areálech – tenis, stolní tenis, basketbal, volejbal, bowling. Na plážích jsou půjčovny vodních skútrů a člunů. Nechybí řada příjemných kaváren, barů, restaurací. Na hotelových terasách probíhají pravidelné taneční večery. Na severozápadě Sutomore jsou pozůstatky benátské pevnosti (232 m n. m.) z 15. století, na západě zase zříceniny turecké pevnosti, památka na někdejší nadvládu Osmanské říše. K památkářským a historickým zajímavostem bezpochyby patří kostel svatého Tekly, který má dva oltáře – katolický a pravoslavný. Do Sutomore jezdívají pravidelně v létě výpravy českých zdravotních pojišťoven s dětskými klienty na ozdravné pobyty. Místem jejich konkrétního pobytu je tady Zlaté pobřeží (Zlatna Obala).

Sutomore. Dole pláž a nad ní majestátní hory.
Sutomore. Dole pláž a nad ní majestátní hory.

Petrovac, kdysi rybářská osada, dnes letovisko

Jihovýchodně od Budvy se pak rozprostírá letovisko Petrovac. Kdysi tady byla jen rybářská osada, ale tato historická skutečnost je dnes opravdu jen vzpomínkou. Stejně jako jiná rekreační přímořská střediska, také v Petrovaci to žije především cestovním ruchem. Místní Petrovacká pláž (600 metrů) je pláží s charakteristickým a jedinečným červenohnědým pískem, lemovaná borovými lesy a olivovníkovými háji. Takto zbarvenou pláž hned tak někde vidět nelze.

Tzv. Milionářský ostrůvek.
Tzv. Milionářský ostrůvek.

Projeďte se lodí kolem pobřeží

Jak vidíte, nemusíte se bát vzít sebou i děti. O zábavu budou mít postaráno. Ve všech těchto letoviscích jsou pak samozřejmě přístavy. Pro někoho z vnitrozemského státu je už pouhý pohled na množství rozmanitých plavidel skutečným zážitkem. A což teprve, když máte štěstí a vidíte velkou loď. Rovněž soukromé jachty mají co do sebe. Není divu, že nelze odolat byť jen krátké projížďce lodí po moři. Z lodní paluby je ten okolní svět opravdu trochu jiný a rozhodně velmi malebný. Mít s sebou fotoaparát je snad u takové příležitosti nezbytností.

Takový pohled snad nikdy neomrzí.
Takový pohled snad nikdy neomrzí.

Podobné články