Na severovýchodě Čech je úžasný kout naší země. Nad Orlickými horami leží město Broumov jenž je centrem Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Pravděpodobně z této oblasti znáte jedno z nejpopulárnějších míst, o kterých nás učili už ve škole – skalní město Adršpach. Víte ale, že v celém Broumovsku je mnoho dalších a méně známých skalních měst, bludišť a dalších reliéfů? A právě v tomto článku vám ukážeme jedno menší, ale vůbec ne méně krásné místo. Nedaleko obce Bukovice se nachází malé skalní město Ostaš. Nebo bychom mohli říci i skalní bludiště Ostaš. Zde je totiž radost zabloudit a proplétat se skalními uličkami. Prostě dobrodružství nejen pro skalní fanoušky.

Skalní město Ostaš je i přírodní rezervací.
Skalní město Ostaš je i přírodní rezervací.

Stolová hora opředená pověstmi

Skalní město Ostaš se nachází na stejnojmenném kopci. Labyrint a jeho nejbližší okolí je zase ohraničeno v Přírodní rezervaci Ostaš. Celý kopec Ostaš platí za stolovou horu. Její náhorní plošinu lemují skalní stěny vysoké až 30 metrů. Strmé suťové svahy jsou důsledkem stále se odlamujících skalních bloků. Svou výškou hora Ostaš významně převyšuje okolní terén, a proto je z ní výhled široko daleko. Erozní procesy vymodelovaly skály do bizarních tvarů. Uvidíte zde tak například Čertovo auto, Mohylu smrti nebo Zrádce. Hora Ostaš je opředena mnoha pověstmi, kdy skalní bludiště sloužilo jako útočiště pro místní. Jednou z pověstí je, že Mohyla smrti symbolizuje povraždění místních obyvatel Slezany.

V bludišti projdete i úzkými průchody.
V bludišti projdete i úzkými průchody.

Přírodní rezervace chrání ohrožené druhy

Mimo zvláštní skalní útvary všech tvarů a přírodního tajuplného bludiště, oplývá místní krajina bujným životem. Přírodní rezervace má něco málo přes 30 hektarů a chrání vzácné výskyty zvířat i rostlin. Na Ostaši se daří mnoha druhům mechorostů a lišejníků. Nápadnými listy vás upoutá kapradina hasivka orličí a v létě pokryje horu rozkvetlý vřes. Na tichých místech, mimo rušnou turistickou trasu, se na rozehřátých kamenech vyhřívají i zmije obecné. Rozhlédnete-li se do výšky, můžete spatřit sokola stěhovavého. A se štěstím uslyšíte houkat chráněné sovy jako výr velký, kulíšek nejmenší či sýc rousný. Pro všechen ten život a skalní bludiště by byl hřích Ostaš nenavštívit. Vydejte se s námi na kratičký 3 km dlouhý výlet.

Pohled na skalní město Ostaš, z výšky.
Pohled na skalní město Ostaš, z výšky.

Pískovcové masivy bludiště vás pohltí

Výlet zahajujeme u rozcestníku Pod Ostašem, kde můžete nechat na parkovišti auto. Dál už po modrém turistickém značení směrem na sever, ke kempu. Na modré navíc zůstaneme celý výlet. Ke skalnímu bludišti je to mírným stoupáním něco přes 800 metrů. Budete tam tedy opravdu za chvilku. U prvních skalisek při rozcestníku Ostaš – vstup do bludiště, zamiřte doprava. Projdete kolem skalní věže Klíč a vstoupíte do labyrintu. Skalní město Ostaš vás úplně vtáhne. Vysoké pískovcové masivy vás obklopí. Kolem dokola budou monumentální skalní pilíře a bloky. A mezi nimi tajemné průrvy a misky. V bludišti vás budou stále navigovat modré značky a šipky, držte se jich, abyste se úspěšně dostali z bludiště i ven.

Skalní město Ostaš vás pohltí svou atmosférou.
Skalní město Ostaš vás pohltí svou atmosférou.

Skály všech možných podivných tvarů

Nebudeme lhát, je to adrenalin a často budete muset projít úzkou průrvou mezi dvěma skalami. Občas se budete muset skrčit. Občas trošku zvednout nohu, abyste někam vylezli. Vše je ale turisticky schůdné a bezpečné. Ovšem pro horolezecké nadšence je dobrá zpráva, že ve skalním městě jsou desítky cest k lezení. Ti tedy budou mít jedinečnou možnost vidět skalní město Ostaš z výšky. Procházejte se bludištěm hezky pomalu a užívejte si chvíle v labyrintu. Takovou atmosféru totiž jen tak někde nezažijete. Pozorujte pískovce porostlé mechem a snažte se jejich různorodý tvar připodobnit něčemu co znáte. Je zábava odhadovat, copak asi zrovna tahle skála připomíná.

Skalní město Ostaš je labyrint pískovcových skal.
Skalní město Ostaš je labyrint pískovcových skal.

Vyhlídky, pro pamoramata jako stvořené

Ze skalního bludiště se ještě dostanete na blízkou vyhlídku, odkud uvidíte z výšky a perspektivy celé panorama skalního labyrintu. Dál pokračujte cestou po modré, po které v podstatě obejdete stolovou horu dokolečka. Cestou stále budete potkávat vysoké skály všech tvarů, jaké si vaše fantazie dokáže představit. Určitě uvidíte skálu ve tvaru obličeje z profilu, které se přezdívá Zrádce. Podle pověsti je to zkamenělina člověka, který kdysi prozradil nepřátelům, že se v těchto místech ukrývají místní. Cesta vás zavede ještě na Krtičkovu a Frýdlantskou vyhlídku. Místa, pro panoramata jako stvořená. Zpátky cesta jde přes stolovou horu opět k rozcestí Ostaš – vstup do bludiště.

Reliéf Zrádce, najdete ho při vašem výletu taky?
Reliéf Zrádce, najdete ho při vašem výletu taky?

Zázemí kempu je skvělý výchozí bod

Při návratu lze využít pohostinnosti v kempu Ostaš, kde je otevřená hospůdka a letní kiosek, kde se můžete občerstvit. A chcete-li zde strávit třeba víkend nebo i delší čas, kemp nabízí dostatek místa ke stanování. Ovšem součástí kempu je i početná řádka pohodlných a útulných chatek. V chatkách se lze ubytovat i po šesti lidech a v každé chatce je lednička. Pro ubytované kemp zajišťuje čerstvé pečivo k snídani. V areálu se nachází dětské a sportovní hřiště. Celkově je kemp příjemným místem a nabízí jedinečné ubytování v srdci pískovcových skal. Navíc je to odtud super výchozí stanoviště pro výlety do okolí jako Adršpach, muzea papírových modelů a Merkuru v Polici nad Metují a podobně.

Kemp Ostaš je skvělým výchozím bodem k dalším výletům.
Kemp Ostaš je skvělým výchozím bodem k dalším výletům.

Podobné články