Většina občanů naší krásné země nejspíš považuje Zoo Praha za jediné místo, kde se v hlavním městě setkat se zvířaty. Přitom stačí vyjet na předměstí a projít se malým lesním parčíkem Chuchelský háj (celým názvem Přírodní park Radotínsko-Chuchelský háj), který se nachází jižně od centra, blízko levému břehu Vltavy. Ať už jste z hlavního města nebo jedete kolem, zvířáta (typická na českou krajinu) ze Zookoutku Malá Chuchle čekají na vaši návštěvu.

Zookoutek Malá Chuchle je domovem pro zvířata typická pro naši krajinu.
Zookoutek Malá Chuchle je domovem pro zvířata typická pro naši krajinu.

Navštivte zvířata naší domoviny

Zookoutek Malá Chuchle je věru maličký a má nádech rodinné atmosféry. Uprostřed stromoví se nachází plácek s několika málo budovami, boudami a kotci. A mezi nimi nevinné němé tváře, s nimiž se dostanete do blízkého kontaktu. Daňci, mufloni, srny, kozy, ovce, divoká prasátka, psouni, tchoři či jelen, liška obecná, rys ostrovid nebo nutrie. Kromě čtyřnohých přátel jsou tu i zástupci s křídly: káně, poštolka, vrány, výr velký nebo i mluvící krkavec. Nový domov zde často nacházejí opuštěná či zraněná zvířata.

Navštivte Zookoutek Malá Chuchle, zvířátka už na vás čekají. Autor: Honza Groh.
Navštivte Zookoutek Malá Chuchle, zvířátka už na vás čekají. Autor: Honza Groh.

Můžete přijít po celý rok

Každý druh má informační tabulku. Milovníci zvířat mohou Zookoutek podpořit a stát se adoptivním rodičem. Zookoutek totiž spadá pod záchrannou stanici hlavního města Prahy. Děti si kromě české fauny užijí i dřevěné hřiště. Lesní zoo je přístupná celoročně. Občerstvení je v letní sezóně otevřeno každý den, v zimní pouze o víkendech. Cesta sem vede po žluté náročnějším terénem z Malé Chuchle. Vybrat si můžete i žlutou z druhé strany, nebo-li z Velké Chuchle. Cesta je ale delší, ovšem méně náročná.

Součástí je i dřevěné hřiště. Otevřeno je celý rok. Autor: Honza Groh.
Součástí je i dřevěné hřiště. Otevřeno je celý rok. Autor: Honza Groh.

Krmení zvířat jen při zážitkovém programu

Záchranná stanice pořádá v Zookoutku i zážitkové a výukové programy, které jsou určeny jak školám tak i široké veřejnosti. Jedním z nich je například program, při kterém se účastníci dostanou do kontaktu se zvířaty a za asistence zkušených chovatelů zvířata krmí a ověří si své znalosti na pracovním listu.. Pokud ale chcete faunu české kotliny podpořit, můžete na vyznačeném místě zanechat jablka nebo suché pečivo.

Zookoutek Malá Chuchle je domovem i divokého prasete.
Zookoutek Malá Chuchle je domovem i divokého prasete.

Památky z 18. století jsou na obou trasách

Ať už půjdete z Malé nebo Velké Chuchle určitě narazíte na krásnou přírodu přírodního parku. Při cestě z Malé, se určitě zastavte na osvěžení u Mariánského pramene, který leží hned u kaple Panny Marie z 18. století. Cesta z Velké Chuchle zase vede okolo památníku obětem Květnového povstávní v roce 1945. Hned za památníkem je kostel a hřibtov sv. Jana Nepomuckého. Kostel taktéž pochází z 18. století, přičemž byl později více než jednou obnovován.


Podobné články