Kdo by neslyšel o Zoo Praha? Tato největší zoologická zahrada v České republice se nachází na severu Prahy v městské části Troja při břehu řeky Vltavy. Můžete se zde dostat jak autem, tak autobusem 112 (např. z Nádraží Holešovice), ale můžete se sem dostat i po vodě lodí. Zoo byla založena v roce 1931 a rozléhá se na území 58 hektarů. Zahrada je rozlehlá a leží na členitém terénu, díky tomu tak má moderní pavilony, které se maximálně snaží simulovat zvířatům přirozené prostředí. Členitý terén umožnil zřízení lanovky (otevřená roku 1977), která měří 106 metrů a přesune vás od koní Převalského k pavilonu želv. Na prohlídku si rezervujte celý den, pokud si to chcete pořádně užít a zbytečně se nehonit.

Tygr má, jako každá šelma, rád vyhřívání na sluníčku.
Tygr má, jako každá šelma, rád vyhřívání na sluníčku.

Historie

První pokusy o založení se datují do roku 1881 k památce sňatku korunního prince Rudolfa, nakonec ale z plánu sešlo. Další vážnější diskuze se rozvedla v roce 1904. Problém s nedostatkem vhodných pozemků (plánovalo se zahradu zřídit na ostrově Štvanice) a začínající válka, plány opět posunuly. Později v roce 1922 daroval velkostatkář Alois Svoboda státu pozemky v Troji, právě pro zřízení zoo. V dalších letech se již přistoupilo k budování prvních pavilonů a v roce 1931 byla zahrada slavnostně otevřena. Prvními zvířaty v zahradě byla vlčice Lotta, lvice Šárka a koně Převalského Minka a Ali. O tři roky později měla zoo vlastní lachtany Hýtu a Batula, které do zoo daroval Vlasta Burian.

Se štěstím vám zapózuje i pelikán.
Se štěstím vám zapózuje i pelikán.

Zvířata

V Zoo Praha je chováno přes 5370 zvířat z více než 675 různých druhů. Prohlédnout si je můžete v téměř 20 pavilonech, z toho je jich 10 průchozích. Zvířat je zde mnoho, zmínit můžeme například zubry, bizony, velbloudy, vlky, hyeny, zebry, klokany, čerty (medojedy), žirafy, koně Převalského, pandy červené, pštrosy, nosály, slony, lvy, tygry, levharty, gepardy, mravenečníky, tapíry, tučňáky, lední medvědy, lemury, surikaty, plameňáky nebo pelikány. Z ptačích zástupců potkáte druhů samozřejmě více, včetně sov nebo jeřábů. Opravdovou raritou je Člunozobec africký, kterého můžete vidět v pouhých třech zoologických zahradách v Evropě.  Tento opeřenec může být až 1,7 m vysoký a jeho rozpětí křídel může být i více než 2,3 m. Navštivte toto pozoruhodné zvíře, jistě nebudete litovat. Také zástupců plazů nebo ryb potkáte v pavilonech mnohem více. Z Tchajpejské zoo jsou zapůjčeni i ohrožení luskouni. Ti jsou často lovení kvůli masu a tradiční čínské medicíně a jsou nejpašovanější zvířata na světě.

Plazy si v Zoo Praha prohlédnete hezky zblízka.
Plazy si v Zoo Praha prohlédnete hezky zblízka.

Zoo Praha pomáhá

Důležitou součástí zahrady je zapojení v projektech na podporu kriticky ohrožených druhů. Například se zoo snaží pomoci koním Převalského, kterýžto druh byl v divoké přírodě vyhuben a záchrana druhu se podařila jen díky odchovu v zoologických zahradách. Nyní se zahrada v koordinaci s dalšími subjekty snaží navrátit tento druh do jeho přirozeného prostředí Mongolska. Zahrada se také zasazuje o ochranu goril v Africe, záchranu gaviála indického v Indii nebo ochranu ptáků v Indonésii. Těchto projektů mimo Evropu je ale mnohem více. V Evropě se pražská zoo snaží ochránit supy mrchožravé, navrátit sysly do Trojské kotliny nebo chránit čápy, sovy pálené či sýčky.

Sloni vždy uhranou svou velikostí.
Sloni vždy uhranou svou velikostí.

Zajímavosti

V roce 2002 zahradu postihly ničivé povodně, kdy se kvůli nešťastné souhře událostí nepodařilo včas evakuovat všechna zvířata. Kromě poničených expozic také několik zvířat uhynulo utopením, některá bylo nutné utratit. Smutným symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který po Vltavě uplaval až do Drážďan, bohužel však uhynul při transportu zpět, kvůli extrémnímu vyčerpání. V celé zoo se nacházejí také různé sochy z bronzu, kamene či železa. Narazit tak můžete na sochu koně Převalského nebo sochu slovanského boha Radegasta, po němž je pojmenované populární pivo. Zoo Praha je také první zoologickou zahradou na světě, kde se podařil úspěšný umělý odchov ledních medvědů a koní Převalského. Zoo přijala v roce 2008 velmi vzácné gaviály indické a stala se tak jedinou evropskou zoo, která tyto zvířata chová.

Surikaty v Zoo Praha si jistě každý zamiluje.
Surikaty v Zoo Praha si jistě každý zamiluje.

Parádní fotografie ze Zoo Praha od Turistický Gurmán si můžete prohlédnout zde.


Podobné články