Velmi oblíbená Kraví hora v Brně ukrývá jeden klenot. Místo nabízející jedinečné a supermoderní projekční technologie. Místo, které kvůli svému programu, zaručující vždy mimořádnou zábavu a nové poznatky, navštíví ročně na 150.000 lidí. Řeč není o 3D kině v Cinestaru, i když se to kinu do značné míry podobá. Hvězdárna a planetárium Brno vám nabídne jedinečný zážitek ve svém Digitáriu a dalších místnostech. Díky svým pořadům vzala tato instituce ke hvězdám již mnoho návštěvníků. Věříme, že se pobavíte i vy. Hvězdárna a planetárium Brno znamená zábavu pro celou rodinu. Stačí si vybrat program a prostě vyrazit. Z centra Brna je to šalinou jen kousek!

Hvězdárna a planetárium Brno z výšky.
Hvězdárna a planetárium Brno z výšky.
Licence: Creative Commons / Autor: Hvězdárna a planetárium Brno

Od skromné kopule k supermoderní projekci

Hvězdárna a planetárium Brno, otevřená v roce 1954, prošla fascinujícím vývojem od skromné kopule s malým dalekohledem až po moderní multivizuální centrum. Svou kariéru zde zahájili významní čeští astronomové i první československý kosmonaut Vladimír Remek. Instituce se stala centrem amatérského astronomického výzkumu, zejména meteoritů a proměnných hvězd. Nedílnou součástí se stala popularizace astronomie. Velké planetárium otevřené v roce 1991 přineslo revoluční projekční technologie, které byly v roce 2018 vylepšeny o stereoskopickou projekci s rozlišením 25 milionů pixelů.

Astronomická pozorovatelna zaujme na první pohled.
Astronomická pozorovatelna zaujme na první pohled.

Počítejte s útokem na všechny smysly

Ve hvězdárně a planetáriu počítejte s útoky na všechny smysly. Digitárium vás přímo ohromí realistickou projekcí vesmíru na ploše o průměru 17 metrů a umožní cestovat nejen hvězdným světem, ale i do hlubin oceánů či lidského těla, a to i ve 3D. Astronomická pozorovatelna umožňuje pozorovat fascinující úkazy od Saturnových prstenců po vzdálené galaxie. Malé planetárium nabízí komorní atmosféru s hvězdnou oblohou na klenbě o průměru 8 metrů. Pozorovací terasa zase láká na výhledy na denní i noční Brno. Rekonstruované exploratorium brzy představí novou expozici, zatímco vstupní hala s dočasnými výstavami a obří fotografií souhvězdí Plachty je volně přístupná pro návštěvníky.

Jeviště Digitária působí monumentálně.
Jeviště Digitária působí monumentálně.
Licence: Creative Commons / Autor: Hvězdárna a planetárium Brno

Mimořádný zážitek a vždy nové informace

Programová nabídka se s časem mění podobně jako v kině. Proto si vždy ověřte na stránkách hvězdárny, jaká představení jsou právě v plánu, a ve které místnosti se bude odehrávat (Digitárium, Malé planetárium, Astronomická pozorovatelna). Určitě ale můžete vždy počítat s nějakou výpravou ke hvězdám, prozkoumáte blíže fyzikální zákony, vypravíte se za vesmírným dobrodružstvím jako astronaut nebo nahlédnete do tajů černých děr. Samozřejmě, se mohou představení různě měnit. Co se ale nemění je jistota, že se budete vždy skvěle bavit, a že se dozvíte spoustu nových informací. Mimo klasické programy se prostory využívají například i k cestovatelským přednáškám.

Nechte si omámit smysly v supermoderní projekci.
Nechte si omámit smysly v supermoderní projekci.
Licence: Creative Commons / Autor: Hvězdárna a planetárium Brno

Venkovní expozice s interaktivními prvky

Mimo standardní programovou nabídku v Digitáriu či Malém planetáriu si můžete vždy vyzkoušet interaktivní expozici před budovou hvězdárny a planetária. Vyzkoušejte gravitační siloměr. Pět kostek s madlem. Pozvolna zkuste kostky zvednout – brzy zjistíte, že je to různě obtížné. A stejně obtížné by to bylo i na jiných planetách s jinou gravitací. Můžete též povolit uzdu své fantazii na pixelové stěně. Zkuste si také roztočit model planety s atmosférou a sledujte, jak se atmosféra planety mění. Děti jistě zaujme replika planetárního roveru jenž brázdil povrchy Měsíce a Marsu. Kreativní pokušení zkuste v tyčinkovém 3D skeneru. Ruku zkusí každý, obličej už jen ti odvážní. Více se dozvíte na informačních panelech.

Na interaktivních prvcích venkovní expozice si vyhrajete.
Na interaktivních prvcích venkovní expozice si vyhrajete.
Licence: Creative Commons / Autor: Hvězdárna a planetárium Brno

Už jste si sáhli na Měsíc? Nebo Slunce?

O čem to mluvíme? Jde o akci Festival planet, který od roku 2019 pořádá Hvězdárna a planetárium Brno a umělecké uskupení VISUALOVE. Představte si naši planetu Zemi, a nebo Mars, ztvárněnou ale jako obrovské nafukovací koule s průměrem 10 metrů. Tyto modely jsou v rámci festivalu nafukovány v parku Kraví hory, kde je můžete obdivovat zdarma, či za dobrovolný příspěvek. Kromě Země a Marsu postupně přibyly i modely Měsíce, noční Země, Slunce a Astrosféra – podoba celé hvězdné oblohy. Modely jsou detailně vytisknuté. Nafouknuté modely působí majestátně a jakmile se setmí, rozsvítí se. Je to vskutku mimořádný zážitek, který opravdu chcete zažít.

Nenechte si ujít Festival planet.
Nenechte si ujít Festival planet.

Kraví hora je mezi “brňáky” velmi oblíbená

Kdo pobyl nějakou chvíli v Brně, zajisté navštívil nebo minimálně slyšel o Kraví hoře. Je to takové malé centrum dění v Brně. Není to totiž jen o Hvězdárně a planetáriu, na Kraví horu se pravidelně sjíždějí lidé z celého Brna. Park pod Hvězdárnou je ideálním a tichým místem, kde strávit příjemné chvíle jak o samotě, tak s partou kamarádů. Okolí Kraví hory zase nabídne možnost vynikající večeře v restauraci Monte Bú. Dopřát si můžete aktivní odpočinek v zázemí koupaliště Kraví hora, jenž nabízí nejen venkovní, ale i kryté bazény. A za koupalištěm je ve svahu také park a dětské hřiště, ze kterého se dají krásně pozorovat soutěžní ohňostroje festivalu Ignis Brunensis odpalované na Špilberku.

Oblíbená Kraví hora je prostorem k relaxaci a setkávání.
Oblíbená Kraví hora je prostorem k relaxaci a setkávání.

Podobné články