Stává se, že o některých pozoruhodných místech se toho, v širším slova smyslu, moc neví a mnozí lidé tak přicházejí o zajímavé poznatky. Ano, je pravda, že velké davy jsou spíše na škodu, ale to je jiný případ. Vše má být tak nějak v rovnováze. Co se vám například vybaví pod pojmem Cesta andělů? Jste v obraze nebo potřebujete napovědět? Ať už odpovíte jakkoliv, určitě stojí onu zmíněnou Cestu andělů osobně poznat. Naplánujte si tedy výlet do západních Čech.

Oblast pískovcových lomů

Kdo chce poznat Cestu andělů, musí se vypravit do Plzeňského kraje. Konkrétně tedy do obce Nečtiny, která leží zhruba čtyřicet kilometrů od západočeské metropole Plzně. Možná vám bude zdejší prostředí trochu povědomé. Natáčely se zde totiž filmy Cesta z města a Cesta do lesa. Klidně si tyto snímky pusťte ještě před samotnou výpravou a trochu si tak přibližte místní region. V okolí Nečtin se nachází několik bývalých pískovcových lomů a vlastně díky tomu vznikla ona pověstná Cesta andělů.

Krásná budova radnice v Nečtinách. I zde uvidíte sochy.
Krásná budova radnice v Nečtinách. I zde uvidíte sochy.

Andělská procházka pro každého

Co si tedy konkrétně představit pod oním pojmem Cesta andělů Nečtiny? Za vším stojí pískovec, lidská šikovnost a fantazie. Místní lomy mají pořád materiál, který se dá nějak zúročit. Není tedy divu, že se zde konala sochařská sympozia, a to dokonce na mezinárodní úrovni. Sochaři byli skutečnými mistry svého oboru. Vznikla tak jedinečná řada soch andělů a odtud pak název Cesta andělů. Všichni si mohou andělskou cestu projít a uvidí vskutku zajímavé sochy. Andělé mají různou podobu – např. lev s hadem, sfinga, lenošící anděl, anděl s dítětem a beránkem nebo anděl jako drak. Cesta andělů vede od kapličky Piety ke kostelů svaté Anny a bývalému špitálu.

Pokračujte na zámek Nečtiny

Samotná Cesta andělů není samozřejmě program na celý den. Ovšem, není kam spěchat. Užije si celá rodina. Jakmile si dostatečně užijete sochařského umění na Cestě andělů, tak zamiřte k zámku Nečtiny. Novogotický zámek pochází ze 16. století a nechal jej postavit Florián Grysperk z Gryspachu. Kolem se rozprostírá rozsáhlý anglický park. U blízkého rybníka dokonce kdysi stával mlýn a u něj pivovar. Dnes si vše můžete v klidu a nerušeně projít. Nic vás přece nehoní.

Náměstí v Nečtinách.
Náměstí v Nečtinách.

Nezapomeňte na zdejší muzeum

Nečtiny mají rovněž svou muzejní expozici. Konkrétně se tedy jedná o Regionální muzeum Nečtiny. Najdete ho v domě z 18. století, kde byl původně hostinec. Expozice má rozhodně co nabídnout. Posuďte sami – výrobky skláren, model krajiny, replika četnické stanice a sednice tkadleny, ukázky a poznatky ze života prostých lidí tohoto kraje Plzeňska. Užijí si jak velcí tak malí návštěvníci.

Nečtiny mají pestré celé okolí

Obec Nečtiny má přibližně okolo šesti set obyvatel. Vedle Cesty andělů, zámku a muzea má i pestré cestovatelské cíle v okolí. Zavítat můžete do Přírodního parku Manětínská. Projít se na vrch Špičák nebo na Vysoký vrch. Toulání krajem se doporučuje i podél Starého potoka či u Leopoldovského potoka. Neváhejte tedy a zvolte si takový program, který vám bude nejlépe vyhovovat. Vy přece určujete nejen cíl své cesty, ale i jeho kompletní podobu.

Jedna z místních kapliček.
Jedna z místních kapliček.

Podobné články