Máte rádi historii a zvláště pak tu vojenskou? Jde o velmi atraktivní téma, které je blízké mnohým, a to bez rozdílu věku. Obzvláště pak láká období 2. světové války. Vojenské muzeum Loučka vás obrazně řečeno přenese na základnu Pearl Harbor, kde se odehrála jedna velmi významná operace, která měla vliv na další průběh celosvětového konfliktu. Račte vstoupit a popusťte uzdu své fantazii.

Část muzejní expozice.
Část muzejní expozice.

Na začátku stálo nadšení

Vojenské muzeum na jdete v malé obci Loučka ve Zlínském kraji. Leží kousek od Zlína, a to mezi CHKO Bílé Karpaty a Vizovicemi. Zakladatelem je Josef Kořenek. Dnes se o muzeum stará občanské sdružení, které se věnuje historii 2. světové války na Zlínsku a zároveň přibližuje i útok Japonců na Pearl Harbor, jenž proběhl 7. prosince 1941. Rozhodně je co vidět.

Budova muzea.
Budova muzea.

Muzeum je v centru vesničky

Výše zmíněné muzejní zařízení nemusíte dlouho složitě hledat. Nachází s v centru vesničky Loučka. Expozice muzea je tématicky rozdělena, a to následovně: Pearl Harbor, Vojenští kaplani, Loučka a okolí. Je tak naprosto jasné, co všechno na návštěvníky v jednotlivých sekcích Vojenského muzea čeká.

K vidění je toho spousta

V celém muzeu, pochopitelně v každé sekci expozice, je toho pro návštěvníky mnoho připraveného. Je na co koukat. Písemné a fotografické dokumenty, originální předměty vojáků, uniformy, medaile, model (největší v Evropě) základny Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Model má rozměry 4 x 4 metry. Vedle artefaktů americké a československé armády jsou zde i věci rumunské a maďarské armády z 2. světové války.

Skutečný Pearl Harbor.
Skutečný Pearl Harbor.

Návštěvu si domluvte předem

Vojenské muzeum Loučka je tedy přístupné veřejnosti, jen nesmíte zapomenout na fakt, že návštěvu je třeba domluvit předem. Nejlépe prostřednictvím e-mailové komunikace na adrese info@vojenske-muzeum.cz. V Loučce si pak můžete rovněž prohlédnout pomník padlým letcům z 2. světové války.


Podobné články