Každý jistě zná sedm divů světa. Existuje dokonce i žebříček přírodních divů světa. A jeden takový přírodní div světa, nebo alespoň přírodní div Česka, vám ukážeme. Div, za kterým každý rok jezdí návštěvníci z celé Evropy. Musíme za ním na severovýchod Čech do srdce Broumovské vrchoviny. Adršpašské skalní město (či jen Adršpach) je neuvěřitelný přírodní úkaz, který by měl vidět každý na vlastní oči. Tisícovky skalních věží všech možných tvarů a mezi nimi 3,5 km dlouhý okruh. Tvary skalních věží inspirovaly ke zvláštním názvům. Schválně jestli rozpoznáte Džbán, Sloní náměstí, Milence, Homoli cukru či Starostu a Starostovou. Navštivte s námi největší skalní město naší nádherné republiky.

Adršpašské skalní město, jeden z přírodních divů Česka.
Adršpašské skalní město, jeden z přírodních divů Česka.

Skalní města, dlouho neprozkoumaná

Skalní město u obce Adršpach vzniklo před více než 90 miliony let ústupem mělkého moře, na jehož dně se nacházely pískovcové a vápencové sedimenty. Ty se postupně zformovaly do mohutných věží. Zajímavostí je, že celá dlouhá staletí neměli lidé o skalních městech na Broumovsku ani tušení. Místní do skal utíkali pouze za účelem vyhledání dočasného útočiště, zejména během válek. Až na začátku 18. století začali první odvážní průkopníci turistiky ze Slezska prozkoumávat tajuplná skalní bludiště, což nebyla vůbec lehká úloha kvůli hustému zalesnění a vegetaci. Štěstí v neštěstí – v roce 1824 postihl Adršpach velký požár, který za sebou nechal pouze odhalené skalní věže.

Adršpach - skalní věže, kam se podíváš.
Adršpach – skalní věže, kam se podíváš.

Zajímavé skály mají své příběhy

Vaše cesta Adršpašským skalním městem bude klidná a pomalá. Budete se totiž rozhlížet na všechny strany. A aby pro vás bylo určování skal jednodušší, vezměte si u vstupu letáček s mapkou a vyznačenými významnými skalními útvary. Pár zajímavých vám rovnou představíme. Například takový Džbán je jeden z prvních výrazných. Charakteristické a unikátní šestimetrové skalní okno tvoří na první pohled “ucho” džbánu. Jedna z nejzajímavějších věží je zajisté Homole cukru. Tvar skály připomíná cukrovou homoli, ovšem vzhůru nohama. Menší průměr je dole a věž může působit dojmem, že každou chvíli spadne. S tím si ovšem poradili návštěvníci, kteří homoli podpírají u země klacíky. Jen díky tomu zde stojí dodnes.

Jen Adršpach vám nabídne Cukrovou homoli.
Jen Adršpach vám nabídne Cukrovou homoli.

Sloní náměstí, Čertův most nebo Milenci

Pokračování cesty zaujme Gotická brána, kterou nechal v roce 1839 postavit Ludvík Karel Nádherný společně s chodníčky a lávkami. V tomto místě byl původní vstup do skal. Dalším průchodem mezi vysokými skalami se dostanete na Sloní náměstí. Využijte zde svou fantazii a rozhlédněte se kolem dokola. Jistě najdete hned několik slonů i slůňat. Velmi zajímavý je Čertův most s 21 metrů vysokou klenbou. Je tak druhý největší skalní most v Čechách. Dále nejvyšší a nejznámější skalní útvar v Adršpachu jsou Milenci. Téměř sto metrů vysoké souskalí s desetimetrovým skalním oknem mezi Milencem a Milenkou. A samozřejmě si vychutnejte i velkolepý pohled Starosta, Starostová a masiv Štěpánské koruny.

Gotická brána, původní vstup do skalního města.
Gotická brána, původní vstup do skalního města.

Romantická procházka a plavba na pramici

Procházku skalním městem si můžete rozšířit o 1,5 km dlouhou trasu kolem zatopeného lomu Pískovna, jenž je součástí areálu. Křišťálově průzračná voda a malebný lesní porost okolo dodávají romantickou atmosféru. V nejvzdálenějším bodě adršpašského okruhu máte také nevídanou možnost užít si pohledy na skály i z vodní hladiny. Jezírko se zde vytvořilo uměle pro účely splavovávní vytěženého dřeva. Později ale bylo jezírko využíváno jen jako atrakce. Už více než 150 let se tak po jezírku plaví pramice s turisty. Plavba trvá zhruba 20 minut. Na lodičky si musíte přikoupit vstupenku na místě (není součástí běžného vstupu) a pozor – plavby probíhají pouze od května do října.

Romantická procházka kolem zatopeného lomu začíná hned u vstupu.
Romantická procházka kolem zatopeného lomu začíná hned u vstupu.

Lístky raději předem a drony nechte doma

Adršpach je zkrátka místo jako žádné jiné. S velkým zájmem, ale přichází velká zodpovědnost. Adršpašské skály jsou totiž národní přírodní rezervací a proto je počet lidí a vstupenek na den omezen. Aby se na vás dostalo, doporučujeme si lístky zakoupit předem, včetně parkování pro auto. Zakázáno je jakékoliv koupání, dloubání do skal, kouření a chůze mimo vyznačené stezky. Pejsci pouze na vodítku. A dron taky nechte doma, ve vysokých věžích hnízdí velmi vzácní ptáci, létání dronů je tak přísně zakázáno. Ve skalním městě nejsou žádná občerstvení a ani toalety. Raději si proto všechny potřeby vyřiďte předem, třeba u parkovišť, kde je velké občerstvení i se suvenýry.

Adršpach je unikátní kus přírody.
Adršpach je unikátní kus přírody.

Podobné články