Jen se tak „poflakovat“, poznávat, užívat si přítomného okamžiku a na nic nemyslet. Taky občas potřebujete tento způsob cestování? Není se co divit, že ano. Vypustit páru je velmi prospěšné pro každého a okolí hraje svou roli. Chce to jen najít to správné místo. Co třeba Broumovské stěny? Zde si stoprocentně odpočinete od všedního dne, naberete novou energii do žil a domů se vrátíte s klidnou myslí a vědomím, že ten čas na cestě fakt stál za to. Takže plánujte a vyrazte do východních Čech. Dálky volají.

Národní přírodní rezervace

Broumovské stěny se rozkládají mezi Broumovem a Policí nad Metují, okres Náchod, v Královéhradeckém kraji. Od roku 1956 mají statut národní přírodní rezervace a zabírají plochu 638 hektarů. Zároveň tato lokalita je součástí CHKO Broumovsko a jedná se o turistický region Kladské Pomezí. Vyrazit sem můžete s celou rodinou, tedy i s dětmi a případně pejskem, když si ho náležitě ohlídáte. Přeci jen, jste v národní přírodní rezervaci.

Celá řada skalních měst

Rezervace Broumovské stěny se dá stručně charakterizovat jako celá řada skalních měst. Tomu odpovídají konkrétní místa. Spatřit můžete například barokní kamennou kapli Hvězda, skalní hřiby u Čertovy tchyně, vrch Supí Koš, Kovářovu rokli nebo velmi pozoruhodné skalní divadlo. Je jasné, že zde se přímo nabízejí fotogenická místa a je jedno zda fotíte na mobil nebo foťákem. Nejlepší foťák je stejně ten, který máte zrovna k dispozici.

Vzácná příroda vede

Celé Broumovské stěny oplývají vzácnou přírodou. Bodejť by taky ne, když je lokalita tak chráněná. Roste zde například metlička křivolaká, brusnice borůvka, vřes obecný, plavuň pučivá, ječmenka lesní. Z živočichů můžete spatřit plcha velkého, jezevce lesního, lišku obecnou, kulíška nejmenšího či sokola stěhovavého. Lesy tvoří hlavně smrk ztepilý, ale vyskytuje se tady i buk lesní, bříza, borovice lesní, javor klen a jedle bělokorá.

Vyhlídky a divočina kolem

Bez uzardění lze říct, že Broumovské stěny jsou typickou ukázkou divoké a krásné přírody. Tady si můžete pustit svou romantickou duši na špacír jak je vám libo. Projdete se mezi skalními útvary, roklemi a vystoupáte k vyhlídkám, abyste se podívali do kraje. Takovými místy jsou třeba Supí koš, Hvězda, Koruna a Božanovský Špičák. Pokud si troufáte přejít celý hřeben Broumovských stěn, tak na vás čeká vandr dlouhý 12 kilometrů, a to od Honského Špičáku (652 m n. m.) k sedlu pod Helšovinou. Nezbývá než popřát šťastnou cestu a mnoho skvělých zážitků.


Podobné články