Některé naše přírodní lokality se naprosto vymykají běžným standardům, které se jinak v České republice vyskytují. Čas od času na ně v magazínu Toulavé Šlápoty upozorňujeme, abyste i vy věděli, kde zažít něco fakt parádního. Víte třeba, jakému území se přezdívá Český Yellowstone? Někdo z vás to ví určitě a vy ostatní vězte, že tohle přízvisko se váže k Národní přírodní rezervaci Soos v Karlovarském kraji. Částečně se dá tahle jedinečná rezervace poznat, takže neváhejte a plánujte si novou výpravu.

Najdete zde minerální prameny.
Najdete zde minerální prameny.

Turistická oblast Západočeské lázně

Národní přírodní rezervace Soos se rozkládá nedaleko Františkových lázní, a to v turistické oblasti zvané Západočeské lázně. Jde o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště s velkým množstvím minerálních pramenů. Český Yelowstone je tedy opravdu trefná přezdívka, ostatně můžete při své návštěvě posoudit sami. Klidně běžte s celou rodinu a dokonce lze mít sebou i psího kamaráda. Čeká na vás čarokrásná divoká příroda.

Projdete se po upraveném chodníku.
Projdete se po upraveném chodníku.

Krajina poznamenaná erozí

Krajina rezervace Soos je poznamenaná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Žije zde řada chráněných živočichů a daří se množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace tady byla vyhlášená již v roce 1964. Místní evropskou raritou je tzv. křemelinový štít, což je nahromaděná křemelina ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Přírodovědci si doslova přijdou na své, ale nejen oni.

Prostě nádherná příroda.
Prostě nádherná příroda.

Po naučné stezce

Národní přírodní rezervace Soos je přístupná pouze částečně. Jde o naučnou stezku v délce 1,2 km, která má podobu podlážkové cesty a vede po dně vyschlého jezera (jezero mělo slanou minerální vodu). Na trase jsou rovněž informační tabule. U vstupu se nachází návštěvnické centrum. V areálu je přírodní geologický park, muzeum s expozicí Příroda Chebska a Soosu, pavilon s expozicí Dějiny Země a paleontologie a stanice pro záchranu živočichů s expozicí Ptačí svět. Rezervace Soos je v nadmořské výšce od 432 do 442 metrů. Od Františkových lázní je vzdálena jen 6 kilometrů.

Solné ostrůvky jsou tady rovněž.
Solné ostrůvky jsou tady rovněž.

Zvládne prakticky každý

Vidíte, že délka naučné stezky je tak krátká, že ji zvládne prakticky každý, tedy i děti. Uvidíte zajímavou přírodu, která se jen někde u nás nevyskytuje. Nezapomeňte si foťák nebo aspoň mobil, k fotografování bude dost příležitostí. Vyplatí se nespěchat a všechno si pořádně užít. Jistou výhodou je, že sem můžete zavítat i víckrát neboť v každém ročním období to tady bude jiné a zároveň lákavé.


Podobné články