V naší krásné zemi je spousta historických budov a památek, které zůstaly opuštěné a postupně je zub času zničil nenávratně. Naštěstí to nebývá tak často a naopak lze velmi často vidět snahu o zachování dědictví dob minulých. A to se povedlo i pivovaru ve městě Hořice, odkud pocházejí tak známé hořické trubičky. V Hořicích se totiž pivo vařilo už od konce 19. století a mělo svůj věhlas široko daleko. Pivo se zde přestalo vařit až v 80. letech 20. století. Naštěstí se vše ale v dobré obrátilo a dnes se tak v Hořickém pivovaru opět vaří pivo. Zveme vás k návštěvě Hořického pivovaru Jungberg, jenž je v těsné blízkosti centra Hořic. Tak na zdraví a vyrážíme.

Hořický pivovar JungBerg je v historickém industriálním komplexu.
Hořický pivovar JungBerg je v historickém industriálním komplexu.

Z věhlasného pivovaru se stala stáčírna sodovek

V roce 1872 zakoupil akciový pivovar Hořice původní nadační pivovar a v roce 1885 začali budovat areál Hořického pivovaru, tak jak jej můžeme vidět dnes. Stavba byla budována na svou dobu moderními postupy v novorenesančním stylu a dokončena byla o 10 let později. Technické zázemí bylo také moderní. To umožnilo vaření kvalitního piva, se kterým se jezdilo po výstavách v celé zemi. Vysoký standard si pivovar zachoval i přes obě velké války. Až v roce 1976 se vaření piva ukončilo a areál sloužil už jen jako stáčírna na sodovky. Nakonec v roce 2003 přešel pivovar k soukromníkovi, který začal areál opatrně renovovat.

Hořický pivovar JungBerg sídlí v areálu, jenž je kulturní památkou.
Hořický pivovar JungBerg sídlí v areálu, jenž je kulturní památkou.

Létající pivovar našel místo v Hořicích

Pivovar JungBerg vznikl na základě snu. Nadšenci, kteří si chtěli uvařit vlastní várku piva a možná si i vyzkoušet, co všechno výroba piva obnáší. Uvařili prvních 30 litrů a na konci dřiny byla zasloužená odměna ve zlatavém moku, jenž chutnal tvůrcům i jejich rodinám a přátelům. A to byl ten impulz – nová motivace. Postupně si pivovar JungBerg vařil více piva v různých pronajatých zařízeních. JungBerg tak byl létajícím pivovarem neb neměl žádné pevné místo a vařil se vždy jinde. S nabráním zkušeností, fanoušků a jistoty, vznikla motivace k trvalému usídlení. Myšlenku na stavbu nové budovy ale rychle zahnala možnost navrátit vaření piva do Hořického pivovaru.

Hořický pivovar JungBerg vrátil vaření piva do Hořic.
Hořický pivovar JungBerg vrátil vaření piva do Hořic.

Návrat vaření piva do Hořic po 40 letech

Z létajícího pivovaru se tak stal pivovar hořický. S úžasnými historickými prostory a vlastní technikou. A s hrdostí, že mohou do Hořic vrátit zašlou slávu vlastního piva. Bylo zapotřebí velkého úsilí a spousty práce se stavebními úpravami a instalací nové technologie a první pivo zavonělo v Hořickém pivovaru už v půlce roku 2017. Od té doby pivovar funguje skvěle a vaří hned několik standardních i speciálních piv. Dnes se můžete projít po dvoře této industriální stavby a dát si pivo v restauraci Staré časy. Přečíst si můžete i o historii a současnosti z informačních tabulí. Samozřejmě si můžete místní pivo přivézt domů jako suvenýr. A domluvíte-li se předem, rádi vám v pivovaru udělají komentovanou exkurzi pro skupiny.

Hořický pivovar JungBerg vaří pět druhů piv.
Hořický pivovar JungBerg vaří pět druhů piv.

Standardní piva i speciály

Pivo z Hořického pivovaru JungBerg je výsledkem poctivé práce. Je vyráběno s péčí a procesu je věnováno dost času. Ani vy s jeho pitím nespěchejte, mohl by vám uniknout smysl toho všeho. Ochutnat můžete solidně hořký Hořický ležák PP 12° jenž je pořádné pivo jeden den vařené, týden kvašené a šest týdnů vyzrálé. Zkuste i desítku 300 Kurven – plné pivo, jenž nabírá na síle postupně. Pak jsou zde speciály ALE – PETRALE 10° a IPA – LUCIPA 14°. A nakonec je tu úplná speciálka – GOTHARD 16°, silné pivo s medovou barvou. Piva z Hořického pivovaru můžete ochutnat hlavně ve vybraných restauracích v okolí či na různých kulturních akcích.

Připijte si na zdraví Hořického pivovaru JungBerg.
Připijte si na zdraví Hořického pivovaru JungBerg.

Podobné články