Máte rádi televizní soutěže? Možná si teď říkáte, jak taková otázka souvisí s cestováním, ale vězte, že všechno souvisí se vším. Pokud si aspoň čas od času nějakou tu soutěž v televizi pustíte, pak vám pojem pevnost Boyard určitě něco říká. Nemusí však zůstat jen u soutěže. Pevnost Boyard můžete spatřit na vlastní oči. Stačí se vydat do slunné Francie.

Skutečná pevnost

Pevnost Boyard rozhodně není uměle vybudovanou televizní kulisou, ale jde o skutečnou pevnost, která svého času měla svůj strategický význam. Pokud tedy toužíte spatřit ji tzv. na živo, naplánujte si cestu do Akvitánie. Rozhodně nebudete litovat neboť tato část francouzského území je pro turistiku, poznávání a odpočinek jako ušitá.

Pevnost nechal vybudovat Napoleon

O pevnosti Boyard snil již král Ludvík IX. Měl však smůlu, protože tehdejší odborníci takovou stavbu považovali za nemožnou. Teprve Napoleon dal projektu zelenou a v roce 1801 se skutečně začalo. Definitivně hotovo bylo až roku 1857. V pevnosti sloužilo 250 vojáků a měli za úkol chránit zdejší pobřeží. Za vlády Pařížské komuny už pevnost neměla vojenský význam a změnila se na vězení.

Impozantní stavba prostě uchvátí

Boyard leží mezi ostrovy Aix a Oléron u západního pobřeží Francie. Na první pohled jde o velmi impozantní stavbu. Pevnost je dlouhá 61 metrů, široká 31 metrů a vysoká 20 metrů. Je vidět, že tehdejší architekti a řemeslníci odvedli víc než skvělou práci. Jak by asi dopadlo případné obléhání pevnosti? To se už nedozvíme, k takové situaci nikdy nedošlo. Nicméně, útok byl možný pouze z moře, takže patrně žádný námořní velitel by k něčemu takovému přístupný nebyl.

Soutěž byla doslova spásou

Dlouhá léta byla pevnost opuštěna a chátrala. Kdo ví, jak by tato historická památka dopadla, kdyby nepřišel nápad využít ji jako kulisy pro televizní soutěž. Od roku 1990 se zde začal natáčet soutěžní pořad Klíče od pevnosti Boyard (v českých televizích pod zkráceným názvem Pevnost Boyard). Zájem televizních štábů byl tak obrovský, že přinesl dostatek finančních prostředků na údržbu pevnosti.

K pevnosti se dostanete, dovnitř však ne

Rok co rok má mnoho návštěvníků této části Francie touhu spatřit pevnost Boyard. Což o to, spatřit ji můžete. Dovnitř se však nedostanete. Přímo k pevnosti vás dopraví lodě z La Rochelle (asi dvě hodiny plavby) nebo z Fouras (zhruba jedna hodina plavby). Uvidíte nádhernou historickou stavbu, kterou si můžete vyfotografovat či natočit dle libosti. Lodě pevnost obeplují, aby byl zážitek dokonalý, ovšem pevnost jako taková není veřejnosti přístupná. I tak stojí plavba za ten jedinečný okamžik.

Historické La Rochelle si nenechte ujít

Jak už bylo řečeno, jedna z plaveb začíná v La Rochelle. Toto historické město si nenechte ujít. Pokud jste četli Tři mušketýry (nebo viděli film), tak právě zde se bojovalo proti hugenotům. Dodnes se zde zachovaly dvě velké věže, pozůstatek městských hradeb. Navštívit můžete mořské akvárium, přírodovědné a městské muzeum či nádherný přístav. Procházka starobylými uličkami má také svou kouzlo.

Ve Fouras si dokonale odpočinete

Druhým výchozím místem k plavbě je městečko Fouras. Stejně se jmenuje postava ze soutěže v pevnosti Boyard (Otec Fouras). Odtud je Boyard přímo na dohled. Dokonale si odpočinete na místních plážích a pročistíte hlavu při procházkách krásnými parky. I Fouras je historické městečko se svou nezaměnitelnou atmosférou.


Podobné články