Kousíček od Semil, jihozápadně od Krkonoš, se nalézá skalní věž Vodní brána. Tato žulová skála leží při břehu Jizery v přírodní rezervaci a v roce 2013 zde byla otevřena Via Ferrata – Vodní brána. Na skále byly vytyčeny lezecké cesty pro nadšence, ale i obyčejné lidi, kteří se sami jistí na ocelovém laně ukotveném v pevných bodech ve skále, po celou trasu lezení.  Celá ferrata je tedy kompletně zajištěná a nabízí neobvyklou možnost okružní cesty. Vedle skály také existuje schůdná cestička až k nejvyššímu bodu skály. Tato ferrata také má, jako jedna z mála, všechny stupy přírodní, což může maličko zaskočit hlavně začátečníky. Nicméně to ale není důvod ferratu nezkusit, alespoň to nutí lezce přemýšlet o svém dalším pohybu. K ferratě se můžete dostat ze Semil pěšky (z nádraží přibližně 40 minut chůze), případně lze přijet autem (parkoviště na břehu Jizery, 150 metrů od ferraty).

Via Ferrata Vodní brána je vysoký žulový masiv.
Via Ferrata Vodní brána je vysoký žulový masiv.

Tři lezecké trasy

Lezecké trasy zde byly původně vybudovány dvě. Modrá trasa vedoucí po boku skály s obtížností A/B a červená přes hlavní štít s obtížností B/C. Od roku 2019 přibyla i třetí fialová nejnáročnější trasa (obtížnost D/E), která uspokojí i náročné lezce. Při lezení po fialové trase překonáte ve zhruba 50 minutách převýšení 75 metrů. U červené je to potom 30 minut a u modré kolem 20 minut. Lézt se dá celoročně, ale pouze po vytyčených trasách. Podmínkou lezení je náležité vybavení, minimálně horolezecký sedák, úvazky ideálně s tlumiči pádu a kvalitní karabiny. Velmi doporučena je také helma. Je samozřejmě zakázáno lézt při bouřce a je velmi doporučováno lézt na suchou skálu. Proto byste měli před lezením mít alespoň jeden slunečný den, aby skála stihla pořádně proschnout.


Začnete na skalní pěšině jen pár metrů nad Jizerou.
Začnete na skalní pěšině jen pár metrů nad Jizerou.

Tuto ferratu zvládne každý

Ze skály je překrásný výhled na údolí řeky Jizery a okolní kopce. Všimnete si visuté lávky na opačném břehu řeky, která je součástí Riegrovy stezky. Součástí zdolání skály je také vrcholová kniha, kam můžete zanechat svou upomínku na zdolání Vodní brány. Pokud jste nebo i nejste nadšenci lezení, přijeďte se podívat a možná si i zalézt. Pro úplné začátečníky je možné si objednat i průvodce s vybavením a vyzkoušet si můžete třeba jen modrou trasu, kterou osobně myslím, že zvládne úplně každý. Slibuji, že to pro vás bude nevšední zážitek, a také trošku adrenalinu do krve. Vychutnáte si kouzelnou přírodu a zároveň uděláte něco zdravého pro své tělo.

Via Ferrata Vodní brána je unikátní. Nahoru se lze dostat také pěšky krátkou cestičkou okolo.
Via Ferrata Vodní brána je unikátní. Nahoru se lze dostat také pěšky krátkou cestičkou okolo.
Radost a euforie vás bude čekat na samotném vrcholu, po zdolání skály.
Radost a euforie vás bude čekat na samotném vrcholu, po zdolání skály.

Podobné články