Možností jak prožít svou dovolenou je celá řada. Každému vyhovuje něco jiného a tak to má být. Jednou z nabízejících se variant je strávit ji v lázních ve Slezsku. Co si budeme povídat, jen málokdo může opravdu s čistým svědomím říci, že nemá žádné neduhy. Lázeňský pobyt je přímo určen k odpočinku a nabrání nových sil, a to jak fyzických tak psychických. Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník jsou balzámem pro unavené tělo i mysl.
První vodoléčebný ústav na světě
Již v roce 1822 Vincenz Priessnitz (1799 – 1851) založil v Jeseníku první vodoléčebný ústav na světě a položil tak základy pro nový lékařský obor – vodoléčbu. Dnešní Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník leží na Studničním vrchu, kopci nad městem v nadmořské výšce 620 metrů. Odtud se vám nabízejí nádherné výhledy na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.
Léčebný účinek má i zdejší klima
Zdejší mikroklima má unikátní léčebný efekt, který je vhodný pro léčbu horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. V blízkém okolí na svazích Studničního vrchu, úbočích Zlatého Chlumu a Křížového vrchu, vyvěrá ze země šedesát registrovaných a pojmenovaných pramenů (velmi osvěžující studená pramenitá voda). Stojí u nich zachovalé dobové pomníčky.
Lázeňský komplex je vlastně unikát
Lázeňský komplex tvoří soustava několika budov, dominantou, která zaujme na první pohled je však hlavní lázeňská budova Priessnitz. Postavená byla v roce 1910 podle projektu vídeňského architekta Leopolda Bauera, a to v secesním stylu a se stylovými interiéry. Pro volné chvíle jsou v areálu lázeňským hostům či náhodným turistům k dispozici takové věci jako denní bar, kavárna, solárium, bazén s vířivkou a vodopádem (v budově Priessnitz, ale přístupný i veřejnosti), sauna, obchod se suvenýry a nechybí ani směnárna či bankomat. K aktivnímu odpočinku slouží například půjčovna horských kol a terénních koloběžek, minigolf, tenisové kurty, dětská autíčka a prolézačky. Turistické a cykloturistické výlety po okolí jsou nedílnou samozřejmostí. Lesní porost obklopuje lázně ze tří stran, což už samo o sobě působí poměrně uklidňujícím dojmem a skýtá různé příležitosti k procházkám. Zdejší kolonáda je malý okruh lemovaný vzrostlými stromy. Cestou narazíte na pár pomníčků, jež také o lázních a Vincenzi Priessnitzovi vypovídají své. Navíc, nedaleko se nacházejí známé jeskyně Na Pomezí, rozhledna Zlatý Chlum, ve městě Jeseník pak koupaliště nebo rybníky U kempu a U kasáren, kde si na své mohou přijít vyznavači Petrova zdaru.
Vyzkoušejte přírodní brouzdaliště
Jedna zvláštnost ovšem stojí za bližší upozornění. V blízkém okolí lázeňského areálu je několik umělých bazénků s opravdu studenou vodou. Tato brouzdaliště určitě vyzkoušejte. Podle instrukcí u každého z nich se máte vyzout, odložit ponožky, vyhrnout si nohavice či sukně a v bazénku se procházet tak dlouho, dokud vám nezačnou nohy chladem brnět. Někdo vydrží déle, jiný jen krátce. Tato procedura má vliv na prokrvení celého vašeho organismu a dostatečně osvěží tělo nejen po fyzické stránce. Věřte nebo ne, ale funguje to. Těchto brouzdališť je více, takže ani nemusíte stát nějakou frontu. Ti odvážnější mohou vyzkoušet ještě jednu vodní atrakci, a to přírodní sprchu. Dřevěná zástěna ve venkovní části areálu dává jisté soukromí pro tuto proceduru. Prostě se zde úplně svléknete, tlačítkem spustíte vodu a vlezete pod proud studené horské vody. Po dvou minutách se voda zase automaticky zastaví. Toto sprchování je dost chladné a vydržet zde celou dobu moc nejde. To ani není účelem. Pod proudem vody máte být tak dlouho, dokud je vám to příjemné. V parných dnech nádherné osvěžení. Osobně vyzkoušeno.
Z nabídky pobytů si vybere každý
Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník nabízejí ozdravné pobyty pro manažery, seniory, ženy nebo relaxačně – rehabilitační pobyty. Samotná lázeňská léčba je zaměřená na komplexní péči při poruchách duševních, oběhových, dýchacích, kožních, ženských, látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, pohybového aparátu a jiných. Zvláštní pozornost je věnována dětským pacientům. K procedurám patří mimo jiné koupele, masáže, zábaly, inhalace, posilovna. Kdo se rozhodne navštívit bazén, určitě nebude litovat. Vedle většího bazénu, je menší s vířivkou. Můžete v klidu sedět a nechat se masírovat vodním proudem. Ten větší bazén pak samozřejmě slouží k plavání (dosáhnete na dno, takže sem můžete i s dětmi) a hlavně má svůj vodopád, což je pro dětské návštěvníky velmi atraktivní. Jak už bylo řečeno výše, bazén se sice nachází v hlavní lázeňské budově, ale je přístupný i veřejnosti, tak si udělejte čas k návštěvě. Mohu jen doporučit.
Spojit dovolenou s lázeňským pobytem není u nás pořád až tak běžnou záležitostí. Nicméně se může jednat o velmi příjemné volné dny, plné bezstarostného odpočinku a relaxace, kdy se o vás budou starat jiní. Podobnou kratochvíli si přece čas od času zaslouží každý z nás. A což teprve uprostřed nádherných jesenických hor.