Vyrážíte rádi do jižních Čech na Lipno nebo teprve plánujete se sem někdy vydat? Ať je vaše odpověď jakákoliv, čeká vás jedno z nejkrásnějších míst této části České republiky. A navíc, dohlížet na vás bude Lipenská víla, patronka vodní nádrže Lipno. Nevěříte? Tak se musíte zkrátka přesvědčit na vlastní oči. Naplánujte si dovolenou na Lipně nad Vltavou a nebudete litovat

Víla v životní velikosti

Lipenská víla je na cyklistické stezce z Lipna nad Vltavou do Frymburku v okrese Český Krumlov. Jedná se o bronzovou sochu v životní velikosti na skalním výběžku u jezera Lipno. Říká se, že podle toho zda je či není ponořená, se pozná jak kolísá hladina vody. V každém případě jí nohy obvykle omývá voda.

Lipno nad Vltavou je známou rekreační oblastí
Lipno nad Vltavou je známou rekreační oblastí

Sochu věnoval senátor oběma obcím

A jak se vůbec víla u Lipna ocitla? Příběh vás možná překvapí. Souvisí totiž přímo s politikou. Senátor Tomáš Jirsa v roce 2010 slíbil, že pokud bude opět zvolen, sochu koupí a věnuje Lipnu nad Vltavou a Frymburku. Tak se také stalo. Senátor byl zvolen, svůj slib dodržel a od 23. dubna 2011 má patronka jezera Lipenská víla své místo u vodní plochy, a to v nadmořské výšce 730 metrů. Zkrátka a dobře, cesty osudu jsou nevyzpytatelné.

Na cyklostezku můžete klidně i s dětmi

Jak již bylo výše uvedeno, Lipenská víla je součástí cyklistické stezky mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem. Celkově se jedná o 27 kilometrů s dobře upraveným povrchem. Kromě cyklistů se na stezku mohou vydat rovněž in-line bruslaři (v některých místech je pro jejich větší pohodlí umístěno zábradlí na přidržení). Nebojte se vzít sebou na stezku také své děti. Trasa není dlouhá, vede nádhernou přírodou a není zde žádné extrémní stoupání. Pro rodinný výlet přímo ideální.

Využít můžete i lodní dopravu
Využít můžete i lodní dopravu

Koupání i písečné pláže

Cyklistická stezka Lipno nad Vltavou – Frymburk vás provede podél vodní nádrže Lipno. Je jasné, že koupání se přímo nabízí, zvláště během jarního a letního období. Navíc, zde najdete také pláže, sportovní areál, aquapark s dětskou hernou Hopsárium a dětské hřiště. Vaše výprava může mít snadno podobu celodenní akce, na které si každý přijde na své.

Lipno nad Vltavou je turistikou protkáno

První písemná zmínka o Lipně nad Vltavou pochází z roku 1530. Leží na levém břehu řeky Vltavy u Lučské hornatiny. Prochází zde několik turistických tras a ubytovat se můžete například v kempu Modřín. Už samotná poloha v sousedství Lučské hornatiny dává jasně najevo, že pěší turisté budou mít o zábavu postaráno.

Pohled na Lipno z ptačí perspektivy
Pohled na Lipno z ptačí perspektivy

Frymburk se pyšní plážemi

Frymburk je staršího data. První písemná zmínka je z roku 1277. Nachází se rovněž na levém břehu Vltavy. Tady najdete několik udržovaných pláží, což je jasný signál pro celkovou relaxaci. Pokud máte rádi rybaření, tak ve Frymburku jste na tom správném místě. Dokonce zde vybudovali pro návštěvníky přístaviště s přívozem. Městys Frymburk sousedí s Chráněnou krajinnou oblastí Šumava.


Podobné články