Kostelů svatého Bartoloměje máme v České republice jako máku. Jeden z nich je ale unikátní a skutečnou raritou Chrudimska. Tato historická kulturní památka v sobě propojuje svatitelské mistrovství královské lucemburské stavební huti a lidové umění a zručnost místních tesařů. Dřevěný kostel sv. Bartoloměje je skutečným pokladem vesnice Kočí, asi dva kilometry východně od Chrudimi v Čechách. Tato sakrální stavba nadchne zvláštním tvarem i dřevěným krytým mostem. S krásným okolím a nepopsatelnou atmosférou kostel přitahuje nejen věřící, ale všechny milovníky historie a architektury. Udělejte si s námi všední výlet do Pardubického kraje za nevšedním turistickým cílem.
Mnohokrát poškozen, vždy opraven
Dřevěný jednolodní kostel vybudovali na náklady královny Žofie Bavorské (druhá manželka Václava IV.) v roce 1397. Sakrální stavba dostala vrcholně gotický styl. Kostel následně sloužil nejen jako modlitebna, ale také jako místo pro společenské a kulturní akce pro obyvatele obce. Jak už to u památek bývá, v průběhu staletí prošel kostel několika opravami a renovacemi. I přes všechny změny, ale kostel nezměnil výrazně svůj původní charakter a jedinečnou duchovní atmosféru. V 17. století byl kostel svatého Bartoloměje rozšířen o vysokou dřevěnou zvonici. Další barokní úpravy vyzdobily hlavně interiér. Během nadcházejících válek kostel mnohokrát poničili. Vždy se jej ale podařilo opravit.
Jeden z nejstarších dřevěných krytých mostů
Uvnitř kostela najdeme dvě kruchty ze 17. století. Při pohledu vzhůru vás uhrane nádherný kazetový strop zdobený renesanční ornamentikou a květinovým dekorem. Stěny kostela ukrývaly také starou malbu. Třináct portrétů starozákonních proroků a renesanční fresky. Donedávna byly ještě ukryty za novější malbou. Hlavní oltář je novogotický z roku 1882. Nahradil tak původní barokní, jehož části jsou uloženy v Chrudimském muzeu spolu se dřevěnou soškou neznámého světce z 15. století. Po zvonici ze ke kostelu přistavěl v 18. století i dřevěný krytý 18 metrů dlouhý most vedoucí přes příkop. Právem se dnes řadí k nejstarším dochovaným dřevěným krytým mostům v České republice.
Mše, hudební koncerty, výstavy a další
Sakrální památku si můžete prohlédnout blíže po předchozí domluvě. Kostel svatého Bartoloměje je nejen místem pro věřící, ale také prostředím, kde se odehrávají různé kulturní a společenské události. Pravidelně se zde konají slavnostní poutní mše, hudební koncerty, výstavy a další akce. Zvláště v období vánočních svátků kostel svatého Bartoloměje ožívá magickou atmosférou. Tradiční vánoční mše, koledy a speciální oslavy přitahují obyvatele i návštěvníky z širšího okolí. O Vánocích se kostelní lavice zaplní věřícími, kteří společně oslavují narození Ježíše Krista. Oblíbený je vánoční koncert pořádaný obcí a chrudimským arciděkanstvím, na kterém vystupuje třeba dětský sbor z Pardubic.
Vdova drží v náruči padlého vojáka
Hned vedle kostela se zastavte u Pomníku obětem světových válek. Tento památník pochází již z roku 1919. Pietní místo uctívá památku místních občanů, kteří padli v první světové válce. V roce 1965 byla k památníku přidána pamětní deska se jmény obětí druhé světové války. Pomník padlých zdobí vysoká socha zobrazující ženu držící v náruči padlého muže. Žena je symbolem vdovy a muž symbolem padlého vojáka. Socha byla vytvořena v roce 1923 podle návrhu akademického sochaře Josefa Pekárka. Památník je důležitou součástí historie obce Kočí a symbolizuje pevnost a odhodlání místního společenství.