Zubří země? Kde to je? Není to náhodou nějaký omyl? Možná vás takové či podobné otázky napadly. Ani se není čemu divit, ne každý může být takto dalece obeznámen se skutečností. Vězte tedy, že Zubří země opravdu existuje, nachází se u nás v České republice a tudíž je snadno dostupná prakticky pro každého zájemce. Zubr evropský se kdysi proháněl volně na mnoha lokalitách starého kontinentu a svým způsobem tak zanechal jistou stopu i v životě lidském. Dnes lze zubry vidět opět, ale v jiných podmínkách, to je však jiný příběh. Nás zajímá právě ona Zubří země.

Zubr zde hraje velkou roli.
Zubr zde hraje velkou roli.

Cílem bude Vysočina

Cílem cesty tentokrát bude Kraj Vysočina. Konkrétně oblast údolí řeky Svratky, Bystřice nad Pernštejnem v okrese Žďár nad Sázavou. Právě Bystřicko a nejbližší okolí se nazývá Zubří země. Jde o členitou a i tak trochu horskou část celé Vysočiny. Zubří zemí se označuje proto, že zubra má v erbu šlechtický rod Pernštejnů a ta je součástí znaku několika zdejších obcí. Vítejte tedy v krásné části naší vlasti a můžete začít poznávat. Klidně s celou rodinou.

Bystřice nad Pernštejnem.
Bystřice nad Pernštejnem.

Historie na každém kroku

Zubří země je protkána historií na každém kroku, řečeno trochu pomyslně, ale výstižně. Jen posuďte sami. Hrad Pernštejn je dnes už ikonickým dědictvím časů minulých a každý si tady přijde na své. Zavítat lze i na hrad Dalečín či hradní zříceniny Pyšolec, Zubštejn nebo Aueršperk. Pro lepší poznání kraje doporučujeme procházku kolem Vírské přehrady, kudy vede Vodohospodářská stezka. Vystoupat můžete na rozhledny Karasín a Horní Les. Zubří země má i jednu milou zajímavost v podobě Chudobínské borovice. Tento strom je vítězem soutěže Evropský strom roku 2020.

Hrad Pernštejn jistě znáte z mnoha pohádek.
Hrad Pernštejn jistě znáte z mnoha pohádek.

Cestujte a objevujte

V mnoha vesničkách Zubří země najdete něco pozoruhodného. Obec Vír má dvě ferratové cesty a cyklostezky Traily Vír. Ves Švařec nabízí poloroubenou hornickou kapli ze 13. století, historickou dřevěnou zastřešenou lávku a malebnou lokalitu národní přírodní památku Švařec. V Nedvědicích je expozice stříbrného mincovního pokladu. Černý Vír se pochlubí nejstarším krytým dřevěným mostem na Moravě (rok 1718) či kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Vesnička Doubravník má kostel Povýšení svatého Kříže a krytou dřevěnou lávku z roku 1891.

Krásná zdejší krajina.
Krásná zdejší krajina.

Udělejte si čas na centrum Zubří země

Udělejte si dostatek času na centrum Zubří země, tedy již zmíněnou Bystřici nad Pernštejnem. Leží na říčce Bystřici. Prohlédnou si lze kostel svatého Vavřince a kostel svaté Trojice. K návštěve láká Městské muzeum či horácká vesnice. Vanský dvůr vás ve své expozici seznámí s příběhem půdy a panského bydlení. Z Bystřice nad Pernštejnem se můžete vydat za cykloturistikou po Zubřích stezkách. Prostě a jasně, kdo chce, má v Zubří zemi o zábavu postaráno. A na pobyt zde vezměte bez obav i svého psího kámoše.


Podobné články