Česká republika je sice malá země, ale neobyčejně krásná, pestrá a pozoruhodná. Zažít zde můžete prakticky cokoliv, a to i věci o kterých byste to na první pohled ani neřekli. Líbí se vám velbloudi, toužíte po úzkém kontaktu s těmito zvířaty? Nemusíte cestovat nikam daleko a přesto si lze taková přání splnit. Velbloudí farma v jižních Čechách je typickou ukázkou toho, že v České republice je dostupná i tzv. exotická zážitková zábava. Nevěříte? Sami se na místě přesvědčte jaká je skutečnost.

Chovat velbloudy v ČR je vskutku neobvyklé.
Chovat velbloudy v ČR je vskutku neobvyklé.

Velbloudí farma jako splněný sen

Velbloudí farma Záhostice leží v Jihočeském kraji, kousek od Tábora. Provozuje ji Žaneta Krátošková se svou rodinou. Dá se říct, že velbloudí farma je výsledek splněného snu. Na počátku byla cesta Žanety Krátoškové do Austrálie (psal se rok 2001) a její práce s velbloudy tamtéž. Po návratu začala usilovat o vlastní farmu. Roku 2007 koupila první dva velbloudy a vycvičila je na vožení lidí. Dnes zde má třináct velbloudů dvouhrbých a uvítá každého návštěvníka.

Přímý kontakt se zvířaty

Během návštěvy tradiční zoologické zahrady sice spatříte spoustu zvířat, nicméně je „pouze“ vidíte. Velbloudí farma vám umožní přímý kontakt se svými zvířaty. Dostanete se až k velbloudovi, můžete si ho pohladit a v rámci nabízeného programu s ním absolvovat vycházku do přírody. Naučíte se jak velblouda správně vést, jaké mu dávat pokyny a dovíte se množství zajímavostí o jejich životě a chovu. Pochopitelně, že se na těchto korábech pouště rovněž svezete. Řekněte sami, kdy jste naposledy jeli na velbloudovi?

Kontakt může být velkým zážitkem.
Kontakt může být velkým zážitkem.

Chovají zde i lamy a alpaky

Velbloudi nejsou jedinými exotickými obyvateli farmy. Seznámíte se tak rovněž s takovými milými zvířaty jako je lama a alpaka. I s nimi dojde k úzkému kontaktu a můžete se s společně projít po okolí farmy nebo zavítat až do blízkého lesa. Farmáři vám ochotně poskytnou jak rady, tak zajímavé informace o těchto jihoamerických zvířatech. Nemusíte se ničeho bát, takový zážitek je vhodný pro celou rodinu.

Nejen exotika, nýbrž i agroturistika

Majitelka farmy Žaneta Krátošková se neorientuje „jen“ na chov velbloudů, lam a alpak. Svým hostům nabízí i klasickou agroturistiku. Agroturistika je v posledních letech na vzestupu oblíbenosti. Prostě a jasně, vyzkoušíte si běžný život na farmě, a to se vším všudy – práce okolo farmy, okolo zvířat a vše, co je třeba. Zároveň máte neobyčejný zážitek. Spát budete ve stylové maringotce. Velbloudí farma vás jistě nezklame.

Vesnička Záhostice.
Vesnička Záhostice.

Kousek od známého Tábora

Velbloudí farma leží v malé vesničce Záhostice. Žije zde trvale zhruba okolo devadesáti obyvatel. Oficiálně jsou Záhostice městskou částí jeden kilometr vzdáleného Chýnova a ten najdete jedenáct kilometrů východně od známého Tábora. První písemná zmínka o Záhosticích pochází z roku 1379. Pobyt můžete snadno spojit s výletem do zmíněného Chýnova. Najdete tady barokní zámek s anglickým parkem, kostel Nejsvětější Trojice, zříceninu Kozí Hrádek, Přírodní park Turovecký les nebo Chýnovskou jeskyni. Vidíte, že i zde jsou pozoruhodné cestovatelské cíle vhodné pro celou rodinu. Každý si přijde na své.


Podobné články