Cestování má i takové kouzlo, které v sobě skrývá pomyslné dveře zážitků, které by člověka v první chvíli snad ani nenapadly. Je to jen a jen dobře a každý, kdo rád vytáhne paty z domu o tom jistě ví své. Řekli byste například, že statek může být dobrým cílem výpravy? Kdo ví? A vidíte, je to opravdu dobrý nápad. Levandulový statek Bezděkov je toho důkazem. Koneckonců, můžete se přece přesvědčit sami. Brány vedoucí k poznání a vědění jsou vždy otevřené.

Levandulový krámek.
Levandulový krámek.

Vzhůru do malé hanácké vesničky

Levandulový statek najdete v Bezděkově u Úsova. Jde o velmi malou vesničku v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Právě tady hospodaří Lukáš Drlík a Veronika Pejšová na svém statku, který celý zasvětili levanduli. Nezapomínají přitom ani na další produkty jako jsou jahody, česnek, máta či meduňka a chovají i nějaká ta zvířata. Prostě, statek jak má být. A protože oba majitelé nejsou nijak uzavření, nabízejí zážitky každému, kdo má zájem. Bezděkovský statek můžete navštívit i vy.

Levandulová expozice v Bezděkově

Přímo v Bezděkově je od roku 2017 k dispozici příchozím levandulová expozice a krámek. Místo najdete snadno, jde o budovu bývalého obecního úřadu a v současné době má stylovou fialovou barvu. Inu, levandule má vliv na celé dění. Prohlédnout si zde můžete levandulové obrazy a fotografie a zároveň zakoupit levandulové produkty jako jsou například oleje z levandule či sazenice levandule.

Určitě nezabloudíte.
Určitě nezabloudíte.

Levandulová kavárna Zábřeh

V blízkém Zábřehu pak narazíte na levandulovou kavárnu. Je přímo na náměstí v centru města. Ochutnáte vynikající levandulovou kávu, levandulovou limonádu či dokonce levandulové víno. K tomu jsou v nabídce domácí dezerty a opět samozřejmě levandulové produkty, podobně jako v Bezděkově. Vězte, že levandulová šťáva je vskutku dobrá, obzvláště, když je dobře vychlazená. V horkém létě přijdu k duhu.

Na statku lze i přespat

Na statku v Bezděkově se můžete také ubytovat a plně si užít nabízených zážitků. Kromě komentované prohlídky je k dispozici Levandulová stezka (uvidíte i stylové altánky), občerstvení přímo v levandulovém poli, možnost zde mít svatbu nebo se zúčastnit levandulového festivalu, který se zde pravidelně pořádá. Síla příroda má vliv na celý lidský organismus. Využijte toho. Přímo venku na čerstvém vzduchu se dělají relaxační levandulové masáže nebo se cvičí tradiční indická jóga.

Levandule je všude.
Levandule je všude.

Udělejte si procházku Bezděkovem

Bezděkov u Úsova je fakticky malá vesnička (oficiálně součást města Úsova, který je vzdálen 4,5 km), žije zde několik desítek stálých obyvatel. První písemná zmínka přitom pochází z roku 1371. Vesnička leží v údolí potoka Rohelnice a mají tady úhlednou kapličku svatého Antonína z 19. století. I malá procházka často má něco do sebe. A jedna malá rada. Pohled na levandulová pole je krásný, takže fotografujte co to dá.


Podobné články