Kdo by neměl rád hřejivé sluneční paprsky a zvláště pak v době, kdy si chce nějakým způsobem odpočinout. Pokud se k tomu ještě navíc přidá zajímavá lokalita, tak je vlastně vyhráno už předem. Jižní Francie takovými místy disponuje a jedním z nich je bezesporu Saint Tropez. Jestli máte pocit, že je vám tady něco povědomého, tak to jen pocit nebude. Právě zde se v letech 1964 až 1982 natáčely všechny filmy o četnících.

Přístav v Saint Tropez.
Přístav v Saint Tropez.

Filmy město proslavily

Četník ze Saint Tropez (a další pokračování) v podobě Louise de Funese svým dílem město proslavil a bavil velké množství diváků v kinech a u televizních obrazovek. Opravdu se není co divit, že filmaři si vybrali malé městečko na Francouzské riviéře, které se už dávno stalo velmi oblíbeným letoviskem. Rovněž se tady natáčel film A bůh stvořil ženu s okouzlující Brigitte Bardot.

Malé město pro opravdu mnoho návštěvníků

Saint Tropez leží pouhých 44 km od známé mekky filmového průmyslu Cannes. Trvale zde žije okolo 5 tisíc obyvatel, ale je tak populární, že sem zavítá zhruba 5 milionů návštěvníků ročně. S něčím takovým se tady ovšem už dávno počítá a místní lidé z cestovního ruchu vlastně žijí. Až uvidíte Azurové pobřeží Středozemního moře, tak možná pochopíte, co sem všechny láká.

Četnická stanice v níž působili filmoví i skuteční četníci.
Četnická stanice v níž působili filmoví i skuteční četníci.

Filmové četníky lze spatřit i dnes

Možná vás teď napadne, co je to za nesmysl. Jak lze vidět filmové četníky, když už mnozí z nich nežijí a natáčení dávno skončilo? Opravdu to v jistém smyslu lze, a to v muzeu celé filmové ságy. Nachází se v četnické stanici, kterou znáte z oněch filmů a která až do roku 2003 sloužila skutečným místním četníkům. Vidět lze fotografie, uniformy, rekvizity a další artefakty odkazující na dobrodružství těchto strážců pořádku v Saint Tropez.

Přístav si zkrátka projít musíte

Přímořské letovisko má samozřejmě svůj přístav. Něco takového u Středozemního moře nesmí přece chybět. Neváhejte a při procházce uličkami Saint Tropez zavítejte i sem. Nebudete v žádném případě litovat. Spatříte množství lodí, a to od rybářských přes malé čluny až po velké luxusní jachty. Zároveň máte krásný výhled na mořskou hladinu a takové posezení v přístavní restauraci či kavárně má rovněž něco do sebe.

Historie krásně doplňuje celý zážitek

V Saint Tropez se dochovaly pozůstatky městského opevnění, což krásně kontrastuje s celkovým dojmem. Navštívit můžete zachovalou citadelu nad přístavem, Námořní muzeum, obrazárnu a muzeum Musée de l‘Annonciade nebo nejstarší památku města věž La Tour Guillaume z roku 972. Byl by skoro hřích vynechat rybářskou baštu, která neodmyslitelně patří ke každému přímořskému městu.

Promenáda v Saint Tropez.
Promenáda v Saint Tropez.

Na pláže, pojďme na pláže…

Být u moře a nepodívat se ani na chvíli na pláž, to prostě nejde. Je nabíledni, že ani Saint Tropez nemůže být černou ovcí a tudíž má svá místa na pobřeží, kde se můžete válet, opalovat, koupat v moři a sportovat. Zdejší písečné pláže si zamilujete. Největší pláž se jmenuje Pampelonne (a taky je zde nejvíce lidí) a je jen na vás, zda si dopřejete romantiku a sladké nicnedělání právě zde.

Sluneční dny převládají

Francouzská riviéra je obecně známá tím, že zde převládají sluneční dny. Saint Tropez není v tomto směru žádnou výjimkou. Najdete zde příjemné středomořské klima. Nejvhodnější období pro návštěvu je od května do září. Nezbývá, než si naplánovat cestu do sladké Francie, a zamířit na jih. Možná potkáte i nějakého toho četníka.


Podobné články