Někdy nemusíte jezdit daleko za hranice abyste objevili parádní turistické cíle. A toto místo je toho důkazem. Skalní masiv Nonnenfelsen, neboli česky Jeptišky, se nachází u státní hranice s Německem, nedaleko Lužických hor. Jeptišky jsou součástí německých Žitavských hor a též stejnojmenné chráněné krajinné oblasti. Tento skalní hřbet můžeme našim sousedům právem závidět neboť bere dech každému tulákovi, který se dostane do jeho blízkosti. Vysoké skalní věže, plošiny a vyhlídky do širokého zalesněného okolí. Úchvatná scenérie a atraktivní místo nejen pro turisty. Nonnenfelsen vyhledávají také horolezci, kteří si takovou výzvu nemohou nechat ujít. Vždyť výška skal dosahuje 25-35 metrů!

Nonnenfelsen, čili Jeptišky, otevírají fantastický skalní svět.
Nonnenfelsen, čili Jeptišky, otevírají fantastický skalní svět.

Pískovcový masiv probudí vaší fantazii

Nonnenfelsen je vysoký skalní masiv ze středně zrnitého pískovce. Jedinečné skalní rysy, fantastické skulptury a neuvěřitelně úchvatná příroda. Samá pozitiva, viďte? Skály jsou asi 150 metrů dlouhé a uprostřed je dlouhá skalní průrva. Felsengasse (Skalní ulice), jak byla pojmenována, vznikla zvětráním magmatické horniny, která skalní žílu vyplňovala. Výsledkem je 100 metrů dlouhá, 3 metry široká a 20 – 30 metrů hluboká rozsedlina uprostřed hřbetu. Skalní ulice je samostatně chráněná jako přírodní památka. Průrvou vede cestička, která pokračuje po kamenných schodech na plošinu, kde je stylová horská restaurace. Kousek se nachází vyhlídková plošina, nabízející úchvatná panoramata.

Hluboká skalní průrva činí Nonnenfelsen zajímavějšími.
Hluboká skalní průrva činí skály Nonnenfelsen zajímavějšími.

Mniši a jeptišky se tiše modlí za horolezce

Místní obyvatelé si před staletími ve skalách představovali mnichy a jeptišky v řeholních hábitech. Podle pověsti dvě jeptišky porušily řeholní slib a za trest byly proměněny v kámen. Skalní mniši a jeptišky se zajisté symbolicky modlí za všechny odvážné horolezce, toužící pokořit místní impozantní věže. Velmi oblíbená horolezecká lokalita nabízí adrenalinovým nadšencům 16 lezeckých tras od stupňů II až IV až po stupně VII až VIII. Mimo lezecké trasy je zajímavou atrakcí zajištěná cesta Nonnensteig. Středně těžká ferrata (B-C) je dlouhá 350 metrů. Vede po skalních stěnách a je vybavena ocelovými lany a žebříky. Mezi její zajímavosti patří 9 metrů dlouhý visutý most a lanová lávka.

Úchvatná panoramata na německou stranu z vyhlídkové plošiny.
Úchvatná panoramata na německou stranu z vyhlídkové plošiny.

Lužické a Žitavské hory vyzývají k prozkoumání

Jak už jsme naznačili za Jeptiškami musíte do Žitavských hor na okraj obce Jonsdorf v Sasku. Žitavské hory se na hranici setkávají s našimi Lužickými horami a technicky vzato se jedná o stejné pohoří s různými jmény. Nejbližší turistický bod je rozcestí Krkavčí kameny. Odtud je to ke skalám vzdušnou čarou kolem 500 metrů. Blízko je i nejvyšší hora Lužických hor – Luž (793 m n.m.). Nonnenfelsen a jeho okolí je bohaté na turistické cesty, studánky, prameny a turistické přístřešky. A díky našim sousedům i takovými, které můžou posloužit jako spolehlivé útulny pro případ potřeby. Sami jsme mohli jeden vyzkoušet na našem vandru a bylo to lepší jak spaní v kempu.

Poblíž Nonnenfelsen jsou i parádní útulny.
Poblíž Nonnenfelsen jsou i parádní útulny.

Stezka Českem vede hned okolo Nonnenfelsen

Krkavčími kameny vede také čím dál populárnější Stezka Českem. Dálková trasa se táhne přes celou republiku a měří 1000 km. Stezka Českem má severní a jižní větev. Jednoduše si vyberte jestli půjdete po severní nebo jižní hranici naší krásné domoviny. Obě stojí za to, a obě jsou různé. Trasy jsou dlouhé, ale příroda a místa, která objevíte vám navždy zůstanou v srdci. To samé platí i o lidech, na které narazíte. Buďte si ale jistí, že na Stezce Českem poznáte hlavně sami sebe. Jestli můžeme doporučit, od severní Stezky Českem si v těchto místech udělejte rychlou zastávku i u Nonnenfelsen. Více si můžete přečíst v našem článku Stezka Českem – napříč republikou.

Nevolají vás touhy neprozkoumaných dálek?
Nevolají vás touhy neprozkoumaných dálek?

Podobné články