Po celé naší zemi máme velkou spoustu krásných zámků. Občas ale neuškodí se podívat i na nějaký, ležící za našimi hranicemi. Zámek Grafenegg a poblíž ležící stejnojmennou obec najdete jen necelých 70 km od našich hranic. Kupříkladu ze Znojma je to sem jen hodinka cesty autem. Společně s nedalekým hradem Kreuzenstein patří do slohu romantického historismu. Zámek je místním kulturním centrem. Tak už neváhejte a nechte se inspirovat k dalšímu výletu.

Zámek Grafenegg se svou charakteristickou věží.
Zámek Grafenegg se svou charakteristickou věží.

Vše začalo mlýnem a statkem

Na místě zámku stával původně mlýn a statek v rámci malé osady. První zmínky se datují na konec 13. století. O dvě století později byl už statek obehnán hradbou a vodním příkopem. Další zaznamenanou událostí je věž na východní straně, jenž pochází z pozdní gotiky. V průběhu dalších století se majitelé často měnili. Místo přestavěli na obranný hrad s děly. Nakonec se v 19. století stal z hradu romantický zámek. Učinil tak nový majitel a dědic – hrabě Breuner.

Grafenegg si můžete i prohlédnout zevnitř. Většina pokojů je přístupná.
Grafenegg si můžete i prohlédnout zevnitř. Většina pokojů je přístupná.

Vybavení zámku ukradeno či spáleno Sověty

Krach na Vídeňské burze znemožnil plánovanou přestavbu jihovýchodní části, čímž zůstal zámku jeho hradní charakter dodnes. V letech 1945 – 1955 byl zámek poškozen a vydrancován sovětskými vojáky, kteří i velkou část vybavení ukradli či spálili. Od roku 1967 mohly začít opravy a restaurátorské práce, díky kterým je zámek v podobě jakou můžeme vidět dnes. Zámek má kolem sebe i nádherný park o rozloze 30 hektarů, který je zdoben mnoha sochami. Park čítá také více než 2000 exotických listnatých a jehličnatých stromů. Od roku 2008 se v parku tradičně koná dolnorakouská zahradní výstava.

Grafenegg si hradní nádech uchoval dodnes.
Grafenegg si hradní nádech uchoval dodnes.

Kulturní centrum pro široké okolí

Dnes slouží zámek pro mnohé kulturní a společenské události. Od roku 1971 jsou tu pořádány výstavy obrazů, koncerty, přednášky a konference. Také se tu koná tradiční slavnost Grafeneggský advent. Mimo událostí, je zámek v běžném režimu otevřen k prohlídce veřejnosti, která může shlédnout většinu místností. Součástí areálu je také hotel, zámecká vinárna či jezdecká škola. K hotelu musíme zmínit i nóbl zámeckou restauraci, kam si můžete zajít například na klasický vídeňský řízek.

V areálu zámku je také hotel, restaurace, vinárna a jízdárna.
V areálu zámku je také hotel, restaurace, vinárna a jízdárna.

Koná se zde mezinárodní festival klasické hudby

Vedle zámku se v parku od roku 2007 nachází také venkovní amfiteátr Auditorium Grafenegg a koncertní síň. Amfiteátr i síň jsou v moderním stylu. Amfiteátr poskytuje 1750 míst k sezení, koncertní síň pak 1300. To je dostatek místa, aby se zde každý rok pořádal festival Musik-Festival Grafenegg. Tento festival je jednou z hlavních událostí mezinárodní klasické hudby v Evropě. Festival je pod uměleckým vedením klavíristy Rudolfa Buchbindera a trvá přibližně 3 týdny.

Grafenegg hostí mezinárodní festival, jehož koncerty probíhají i na tomto jevišti.
Grafenegg hostí mezinárodní festival, jehož koncerty probíhají i na tomto jevišti.

Podobné články