Kdo z vás miluje pohádky ruku nahoru. Samozřejmě je to myšleno obrazně, ale má to tady svůj důvod. A tentokrát to s cestováním vyloženě souvisí. V České republice, i na Slovensku, máme obecně pohádky rádi snad všichni. Televizní stanice nám jich nabízejí celkem dost a některé pohádky vyloženě zlidověly. No řekněte sami, nemáte někdy chuť poznat místa, kde se která pohádka natáčela? Nic není nemožné. Jen například ve středních Čechách je možností vícero. Pochopitelně, že nejde všechno zvládnout na jeden zátah, ale hezky krůček po krůčku můžete mít svůj cestovatelsko – pohádkový program. Tak se na to společně podíváme.

Český Šternberk.
Český Šternberk.

Hned tři hrady to jistí

Na začátek si dáme hrady. Ty jsou hned tři a velmi zajímavé. Možná už trochu tušíte. Hrad Český Šternberk se stal částečně dějištěm pohádky Anděl Páně. Ve filmu se objevily hradní interiéry – dvě komnaty a kuchyně a ještě pak sklepní prostor, který posloužil coby šatlava. Další lokalitou je hrad Točník. Zde se natáčela pohádka Princezna zakletá v čase a Točník byl sídlem čarodějky Murien. Třetím hradem do počtu je pak Valečov. Jde sice o zříceninu hradu, ale to nic nemění na celkové zajímavosti. Právě zřícenina Valečov byla ve velmi oblíbené pohádce Lotrando a Zubejda sídlem loupežnické bandy – chásky nenechavé.

Zámek Konopiště.
Zámek Konopiště.

Vydejte se na zámky

Zámecká sídla s pohádky jdou ruku v ruce. Filmové pohádky se ve Středočeském kraji odehrávají na dvou zámcích. Hojně navštěvovaný je zámek Konopiště, dřívější sídlo následníka trůnu Rakouska-Uherska arcivévody Františka Ferdinanda d‘Este. Zámek Konopiště je v pohádce Jak se budí princezny, tedy filmové podoby Šípkové Růženky. Dalším šlechtickým sídlem pak je zámek Žleby. Sem zavítali filmaři kvůli pohádce Tři bratři. Žleby byly domovem krále, královny a princezny Růženky. No vidíte, tak další Růženka na seznamu.

Skanzen Kouřim.
Skanzen Kouřim.

Skanzeny jsou zde rovněž

Navštěvujete rádi různé skanzeny? V České republice jich máme docela dost a ani se není čemu divit, že se stávají dějištěm pohádek. Skanzen v Přerově nad Labem posloužil u pohádky Zakleté pírko. Ve skanzenu můžete spatřit chaloupku v níž bydlely tři pohádkové sestry. Dalším skanzenem na seznamu je Kouřim. Skanzen Kouřim se hodil do pohádky Tajemství staré bambitky. Zde najdete stavení v němž žil hrnčíř (a taky loupežník Karaba v jedné osobě) se svou dcerou Aničkou. Jistě sami dobře víte, že právě Tajemství staré bambitky má i svůj druhý díl, takže si vše můžete dobře vychutnat jak u televizní obrazovky, tak přímo ve skanzenu.

Chrustenická šachta.
Chrustenická šachta.

Od všeho něco

Na závěr si dáme tak trochu od všeho něco. Ať je to více pestřejší. Lom u Koněpruských jeskyní se objevil v pohádkovém příběhu Tři veteráni. Konkrétně se zde odehrávaly scény představující hranici s celníkem, který chce stále cigarety. Chrustenická šachta se divákům ukázala v pohádce Čertí brko. Prostory šachty byly využity pro záběr, kdy Lucifer vysvětluje jak to chodí v pekle a na světě a taky, když pekelný archivář zjišťuje, že kouzelné brko nepíše. A čerty si dáme i na samotný závěr. Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy je možno vidět v pohádce Láska rohatá. Místo slouží jako vstup do pekla. Jak si své pohádkové putování naplánujete je na vás. Hlavně berte sebou děti a hodně fantazie. Mít pohádku na cestách může každý.


Podobné články