S ustupující zimou, nadcházejícím jarem a stále vyššími teplotami, se také naplno rozbíhají i hlavní turistické sezóny na našich hradech, kterými je Česká republika úplně posetá. Víte, že hradů a zřícenin je v naší zemi 461? A my vám rádi hned jeden ukážeme. Zhruba 40 km severovýchodně od Brna se nachází pohádkový hrad Pernštejn. Jeden z nejnavštěvovanějších hradů na Moravě je významnou historickou památkou. Sídlo pánů z Pernštejna se vyjímá na vysoké skále a střeží obec Nedvědice v údolí řeky Svratky. Hradu se přezdívá mramorový, neboť při jeho výstavbě byl často použitý právě nedvědický mramor. Pojďte se s námi podívat na hrad, který za celou svou historii nebyl nikdy dobyt.
Mohutná obranná stavba na skále
Hrad Pernštejn se začal budovat v druhé polovině 13. století pány z Medlova. Tento rod pak převzal jméno po hradu Pernštejn, který se stal jejich sídlem. Původně byl hrad malý, tzv. bergfritového typu, tvořen tříposchoďovým palácem, hradbou a břitovou válcovou věží. Právě věž, později nazvaná Barborka, byla nejspíš inspirována podobnou věží z hradu Veveří. S rostoucím vlivem i prostředky Pernštejnů se hrad v 15. a 16. století přebudoval na mohutnou pevnost. Stal se správním a politickým centrem. Postavil se například reprezentační Rytířský sál a hrad dostal svou pozdně gotickou až renesanční vizáž. V dalších staletích se postavily další obranné věže, ale třeba také knihovna a hradní kaple.
Zachovalý hrad uprostřed lesů
Hrad je dodnes nebývale zachovalý. A to i přesto, že byl v roce 1645 obléhán Švédy. Navíc hrad přežil i požár v roce 2005. Ten se ale podařilo dostat pod kontrolu bez škody na cenné sbírce umění a nábytku. Na hradě určitě nepřehlédnete jeho významnou část – Velkou věž, která dominuje celému areálu, a na kterou můžete vylézt v rámci prohlídkového okruhu. Dalšími významnými stavbami jsou palácová křídla, která svými renesančními prvky svědčí o bohatství a vkusu Pernštejnů. K hradu náleží Vrchnostenská okrasná zahrada zahrnující také čínský pavilon nebo turecké lázně. Hrad je obklopen rozsáhlými lesy, které vybízí k procházce. Třeba po jedné z tras pernštejnských naučných stezek.
Na hlavní okruh je dobrá rezervace předem
Na hradě Pernštejn je hlavní prohlídkový okruh “Od gotiky do 20. století”. Během 80 minut vás průvodce provede hradním palácem a jeho důležitými prostory. Poznáte všechna období, kterými si hrad prošel a dozvíte se vše důležité o jeho historii. Případně si můžete vybrat zkrácenou verzi (50 minut), ochudíte se tak ale o 2. a 3. patro paláce. Na hlavní prohlídkový okruh je doporučená rezervace předem. Pokud nemáte zájem o prohlídku, můžete se projít hradním nádvořím a exteriéry hradu za malé vstupné. Během července a srpna lze také domluvit speciální program pro děti od 4 do 6 let. V rámci programu “Ztratila se bílá paní” budou děti s průvodcem plnit jednoduché úkoly.
Pohádkový hrad je oblíbený u filmařů
Filmaři si hradu Pernštejn všimli už dávno, proto se zde natáčí mnoho filmů a seriálů už od 60. let v podstatě do současnosti. A nejen pohádky, ale i historická dramata, dobrodružné filmy či fantasy. Na hradě se natočily pohádky jako Kam čert nemůže, Princezna na hrášku, Jak se budí princezny, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Sůl nad zlato, Sedmero krkavců, Čert ví proč nebo Jak si nevzít princeznu. To je kolekce klasických a známých českých pohádek, které můžeme každé Vánoce vidět v televizních programech. Mimo pohádek si ale filmaři vybrali hrad i pro tituly jako Van Helsing, Johanka z Arku či Bathory. Díky všem filmařským a seriálovým počinům se hrad proslavil nejen u nás, ale i v zahraničí.