Pokud je něco unikátní, znamená to, že se jedná o opravdu výjimečnou věc, tradici, místo či událost. Mnohé z toho je přístupné a dosažitelné veřejnosti, každý má šanci poznávat na vlastní oči oč tu běží. Kašperskohorský skříňový betlém je toho jasným příkladem. Betlémy jsou více „na očích“ v době adventní a potažmo vánoční, ale nic nebrání tomu, abyste si udělali zajímavý poznávací výlet kdykoliv se vám to bude hodit. A můžete vzít jed na to, že Kašperskohorský skříňový betlém stojí za to vidět.
Největší mechanický betlém
Cílem cesty bude tentokrát Plzeňský kraj, a to konkrétně šumavské město Kašperské Hory. Ostatně, to již vyplývá ze samotného názvu uvedeného betlému. Kašperskohorský skříňový betlém najdete v prostorách radnice. Vytvořili ho šikovní řemeslníci Vladivoj Hrach (řezbář a malíř) a Jiří Brož (truhlář). Oba pánové navázali na zdejší betlémářskou tradici a své dílo představili veřejnosti poprvé v roce 2012. Bezpochyby vás bude zajímat, že se jedná o největší skříňový mechanický betlém v České republice.
Každý rok něco nového
Tvůrci vytvořili nejen něco unikátního, ale zároveň i něco, co svým způsobem žilo dál. Projevilo se to tím, že každý rok postupně přidávali do betlému nové figurky, rekvizity či kulisy. Dnes jich zde najdete více než 200. Celý Kašperskohorský skříňový betlém je velmi precizní. Dvě scény jsou mechanické, některé budovy mají vlastní osvětlení a určité postavičky vám na přání zdejší pracovníci tzv. rozhýbou. Obdivovat můžete jak dlouho chcete (tedy v rámci otevírací doby) a samozřejmě taky fotografujte, ať máte svou vlastní památku.
Budovy, živnosti, osobnosti
Kašperskohorský skříňový betlém obsahuje jak historické budovy města, tak zobrazuje různé živnosti a dokonce i významné osobnosti. Nad betlémem (městem Kašperské Hory) bdí dva patroni, a to králové Jan Lucemburský (povýšil Kašperské Hory na město) a Karel IV. (zakladatel hradu Kašperk). Z budov je zde např. bývalá solnice, barokní sýpka, kostel sv. Markéty, městský pivovar, radnice. Živnostníky zastupuje pekař Netáhlo, kovář L. Hadrava, truhlářství Kůs či kamnářství Voldřich. Z významných osobnosti spatříte učitele a kronikáře Karla Větrovce, velitele vojenské posádky Jiřího Valáška, malíře Václava Hrabánka nebo zoologa a fotografa Ivana Lukeše.