Na počátku března jsme oslavili 2. narozeniny magazínu Toulavé Šlápoty. Za ty dva roky vyšlo už mnoho zajímavých článků a my jsme z nich sestavili přehled nejlepších tipů. Pět nejúspěšnějších článků a jeden náš osobní tip. Dnes vám nabízíme Nejlepší zahraniční tipy pro rok 2023. Přejeme příjemné a ničím nerušené čtení a mnoho zážitků na vašich cestách.


Polské Maledivy, ideální místo pro odpočinek

Každý psycholog či psychiatr důrazně doporučuje, aby si každý čas od času dopřál dovolenou v řádu několika dní. Nejlépe aspoň dva týdny vcelku. A pokud možno tento čas prožil podle svých představ. Jestliže tedy uvažujete o dovolené a zároveň toužíte po exotice, máme pro vás jistý tip. Nemusíte přitom cestovat daleko a ani není třeba mít na kontě horentní sumu. Cílem vaší cesty se stanou Polské Maledivy. Ano, čtete správně, není to žádný překlep. Takové místo opravdu existuje.

Poloniny, přírodní ráj východního Slovenska

Slovensko patří bezpochyby k turisticky velmi zajímavým zemím. Má skutečně co nabídnout, a to po všech stránkách. Prakticky si tady splní svá cestovatelská přání každý. Velkým lákadlem pak je příroda. Můžete si vybrat, zda se vydáte do hojně navštěvovaných lokalit či do míst, která nejsou až tak moc na očích. Do té druhé kategorie určitě patří území na východním Slovensku zvané Poloniny. Zde poznáte přírodu i místní zvyky.

Neziderské jezero, moře na východě Rakouska

Kdo jste byli v Rakousku, určitě jste o něm slyšeli. Svou rozlohou 315 km2 je to největší jezero, které se rozprostírá na jihovýchodě Rakouska a přesahuje až do Maďarska. Neziderské jezero je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Mimo jiné i kvůli biotopu, přírodním podmínkám a celkovému ekosystému. Je to také oblíbenou turistickou destinací po celý rok, hlavní sezóna je ale přirozeně ta letní. Ať už na kole nebo pěšky s vaším psím kamarádem, toto místo je pro nový cestovatelský zážitek jako dělané. Pojďte s námi zjistit víc o tomto magickém místě a nechte se inspirovat třeba krátkou procházkou.

Pašeráckou stezkou na vrchol Giferspitz

Naberte dostatek sil. Zvolte lehkou turistickou obuv. Protáhněte si nohy. To jsou elementární předpoklady pro výlet, na který vás chceme inspirovat tímto článkem. Míříme až do jihovýchodního Švýcarska do území dvoutisícovek, kde je v teplých měsících neustále zeleno. Konkrétně u malého městečka Gstaad si uděláme kolečko, u kterého si i pořádně máknete. Odměnou vám ale bude euforie zdolaných alpských vrcholů a nesmírně čarokrásné výhledy na hory okolo. Celý tento hike je totiž jedna nekonečná vyhlídka. Navnadění? Tak vzhůru za dobrodružstvím!

Maribor je skrytý klenot Slovinska

Jak už možná víte, rádi prozkoumáváme místa, která jsou tak trochu schovaná a netrpí každodenním závalem turistů. V tomto článku se podíváme do druhého největšího města Slovinska, které je skutečným schovaným klenotem této nádherné země. Maribor je malebné město na východě země. Najdete zde tichá místa u vody, ale i malé uličky historického centra, kde je živo. Tuto metropoli obklopují vinohrady, a proto je zde víno velmi oblíbené. Maribor leží u dálnice na hlavním tranzitu z Česka do Chorvatska. Tak si udělejte s vaší cesty k moři aspoň jednodenní zastávku. Zajisté nebudete litovat a koupání v moři vám taky nikam neuteče.


Bonusový tip Toulavých Šlápot

Navštívíme Korintský průplav
světoznámou technickou památku

Jak říkají úvodní slova našeho magazínu, Česká republika je krásná. V tomto článku ale vycestujeme do vzdálenější destinace za světově známým technickým dílem. Cílem je Korintský průplav, který se nachází v Řecku. Spojnici Korintského a Saronského zálivu se začalo budovat až v 19. století. Výstavba trvala dlouhých 12 let a byla dokončena v roce 1893. Za druhé světové války byl kanál poničen a uzavřen. Dodnes lze na březích, přibližně uprostřed, nalézt německá kulometná hnízda. Vydejme se za technickým skvostem, který stál mnoho úsilí, avšak nakonec nemůže být využíván v takové míře, v jaké autoři zamýšleli. Ročně jím propluje „pouze“ 11 tisíc lodí.

Podobné články