Železnice vždy fascinovala, fascinuje a určitě bude i v budoucnu nějak fascinovat. Co naplat, prostě má své kouzlo, a to bez ohledu na dobu a vývoj. Každý, kdo rád cestuje se s vlaky nějak setkává a prožije v nich ledacos. Jistě byste mohli sami nejlépe vyprávět. Jsou však věci, které se nějak vymykají a zdaleka ne každý o nich ví. Přitom to může být světová rarita. Takovým příkladem je dozajista Pošumavská jižní dráha. Pojďme si tedy o ni něco říci.

Areál Pošumavské jižní dráhy.
Areál Pošumavské jižní dráhy.

První na světě

Pošumavská jižní dráha se nalézá v Jihočeském kraji, a to u Nového Údolí v okrese Prachatice. Je umístěna přímo u hranic s Bavorskem blízko řeky Studená Vltava. Patrně to nevíte, ale Pošumavská jižní dráha je nejkratší mezinárodní železnicí na světě, měří pouhých 105 metrů. Vede z Nového Údolí do německého Haidmühle. Absolvovat tuto romantickou a veskrze zajímavou cestu můžete i vy. Tak si berte své diáře a plánujte, kdy se na Šumavu podíváte.

Informační tabule v češtině i němčině.
Informační tabule v češtině i němčině.

Hlavně v letní sezoně

Vláčkem Pošumavské jižní dráhy se lze svézt v letní sezoně a pak při různých ojedinělých příležitostech. Je tudíž dobré předem sledovat web této železnice. Na trati jezdí replika parní lokomotivy zvaná Gigant (vyrobil Zdeněk Liberda z Kubovy Hutě) a také drezína. Každý cestující získá speciální pamětní jízdenku s razítkem. Jízdné je dobrovolné. S celou rodinou, sami či s kamarády, případně se psím parťákem se krásně dostanete na skok do blízkého Německa. Jak dlouho se zdržíte, je na vás.

Ve zdejším muzeu.
Ve zdejším muzeu.

Muzeum ve vagonu

V areálu Pošumavské jižní dráhy v Novém Údolí uvidíte rovněž tři historické železniční vagony. Jsou odstavené, takže si je můžete v klidu prohlédnout a nejen to. V historickém chladicím vagonu z 20. let 19. století je umístěno muzeum. Tohle muzeum vystavuje písemné, obrazové i trojrozměrné památky na Nové Údolí a zároveň pojednává i o pošumavských lokálních železničních tratích. A aby toho nebylo málo, tak se můžete občerstvit v krčmě Vagon. Děti si mohou vyzkoušet zkoušky drážního skřítka.

Je tu prostě krásně.
Je tu prostě krásně.

Zaniklá osada Nové Údolí

Nové Údolí je dávno zaniklou osadou. V současné době místo spadá pod obec Stožec v okrese Prachatice. Nové Údolí leží na břehu řeky Studená Vltava v Národním parku Šumava. Severně odtud začíná úpatí Třístoličníku. Pokud budete mít zájem, čas a chuť, můžete si udělat nějaký ten výšlap do okolí. Koneckonců, šumavské přírodní scenérie jsou vyhlášeny svou krásou, tak by bylo škoda toho nevyužít.


Podobné články