V tomto článku se vydáme na východ naší krásné země. Do jihovýchodní části Beskyd na území Valašska. Ve vesnici Velké Karlovice – Pluskovec najdete úžasnou ukázku lidového valašského řezbářství. Galerie soch Velké Karlovice je poctou řemeslům, které jsou pro tento drsný kraj tak vlastní. Velký vyřezávaný betlém, sousoší Poslední večeře páně a další zhruba tři desítky dřevěných soch. To vše můžete vidět na vlastní oči. Přijeďte se podívat a vzdát poctu lidem, kteří zde žili v náročných podmínkách a museli si vždy poradit.
Unikátní betlém – Vánoční příběh
V roce 2004, při konání řezbařského sympózia se šestice českých a slovenských řezbářů semknula a společně vytvořila tento unikátní betlém. Podle návrhu od Jozefa Barty řezbáři strávili nad dílem spoustu času ve slovenském Plaveckém Štvrtku v zahradní galerii Alojza Machaja, jenž byl zároveň iniciátorem tohoto projektu. Betlém byl vystaven i na nádvoří bratislavské Staré radnice. Betlém se skládá z postav svatého Josefa a svaté Marie s Ježíškem, tří pastýřů, tří králů, andělů a ležící ovečky. Součástí je i malá zvonička.
Sochy představují jedno řemeslo za druhým
Galerie soch je zhruba 1300 metrů od centra Velkých Karlovic. Již od cesty uvidíte malou úzkou serpentinovou cestičku vinoucí se do mírného kopečku. Na zhruba tři desítky vyřezávaných soch jsou postupně rozmístěné podél chodníčku. A jedna socha vedle druhé představují postavy různých řemesel, manuální práce a domácí výroby. Řezník, kominík, hodinářka, vinařka, dřevorubec, šenkýřka, pekař nebo hrnčíř. Najdete zde ale i dudáka, babičku jenž na zádech nese klestí z lesa a další. Osudově a dramaticky působí i stařena nesoucí nůši s vejci, jejíž socha je rozpolcená vejpůl. Doslova to vypadá, jako by do ní uhodil blesk.
Kaple sv. Huberta a Poslední večeře
Uprostřed galerie najdete kapli zasvěcenou svatému Hubertovi. Údolí Pluskovec je obklopeno lesy a proto dostala kaple jméno právě po patronu všech myslivců. V kapli se dodnes myslivci rádi scházejí. Kaple z roku 2014 přibližuje lidovou uměleckou tvořivost. Dominantou kaple je vyřezávaný oltář s výjevy života svatého Huberta. Při kapli objevíte i fascinující sousoší Poslední večeře páně jenž vzniklo v roce 2002 a na jeho tvorbě se podílelo 7 řezbářů. Unikátní dílo bylo krátce po zhotovení, podobně jako betlém, vystaveno v Bratislavě.
Řemesla na Valašsku byla nutná pro přežití
Tento kraj je nádherný a divoký. Pro lidi to ale znamenalo poměrně složité životní podmínky. Museli se naučit jak si alespoň částečně podmanit přírodu, jak využít její zdroje pro shánění obživy a vytvoření ochrany. Tradiční lidová výroba dokázala s minimálními náklady na přírodní materiál vytvářet předměty, které jim zde život ulehčovaly. Chudý kraj se tak proslavil svým umem, řemeslnou zručností a domácí výrobou. To vše se zapsalo do Valašské kulturní historie. Galerie dřevěných vyřezávaných soch tvoří poctu této důležité součásti místní historie.