Slovensko patří bezpochyby k turisticky velmi zajímavým zemím. Má skutečně co nabídnout, a to po všech stránkách. Prakticky si tady splní svá cestovatelská přání každý. Velkým lákadlem pak je příroda. Můžete si vybrat, zda se vydáte do hojně navštěvovaných lokalit či do míst, která nejsou až tak moc na očích. Do té druhé kategorie určitě patří území na východním Slovensku zvané Poloniny. Zde poznáte přírodu i místní zvyky.

Na hranicích se sousedy

Poloniny leží v Prešovském kraji, a to především v okrese Snina. Území je na hranicích s Polskem a Ukrajinou v horském pásmu Bukovské vrchy, které jsou součástí Východních Karpat. Název Poloniny je odvozen od pojmu, kterým se označují nezalesněné plochy – poloniny. Nebojte se však, lesů je zde habaděj. Nicméně, historický název už k tomuto kraji neodmyslitelně patří po celé generace. Takže můžete začít plánovat svou cestu.

Národní park Poloniny

Většinu území tvoří Národní park Poloniny. Celková plocha zaujímá 298 kilometrů čtverečních a z osmdesáti procent ji představují lesy. Především jde o bukové a jedlo – bukové porosty. Najdete tady největší koncentraci pralesů na Slovensku. Statut národního parku byl vyhlášen 1. října 1997 a jde tudíž o nejmladší slovenský národní park. K horským túrám se v Poloninách nejčastěji vyráží ze Sniny, ovšem není to žádné dané pravidlo. Svůj plán si bez obav přizpůsobte svým potřebám.

Na Seznamu UNESCO

Národní park Poloniny je vskutku unikátní. Původní bukové lesy Havešová, Stužila a Rožok jsou zapsány ve Světovém kulturním dědictví UNESCO. V parku se vyskytuje na 800 druhů plísní, 100 druhů lišejníků, přes 5 000 druhů bezobratlých živočichů a 294 druhů obratlovců. Poloniny jsou domovem i pro taká zvířata jako je rys ostrovid, medvěd, vlk či zubr. Ano, žije zde menší stádo zubrů. Brát sebou na výpravy psa tedy není nejlepší nápad, tentokrát ho raději nechejte doma.

Vyhlídky i observatoř

Nepsaných centrem Polonin je sice Snina, ale klidně využijte možnosti, které nabízí nejvýchodnější slovenská obec, a to Nová Sedlica. Ideální místo pro začátek horských túr. Vydat se odtud můžete například na celodenní vandr na nejvyšší vrchol NP Poloniny Kremenec (1 221 m n. m.), odkud se nabízí nádherné výhledy. Podobně zajímavý výlet je na Kolonické Sedlo (460 m n. m.), kde se nachází astronomická observatoř. Kochat výhledy se lze i na vrcholku Kamenná Lúka (1 201 m n. m.) na slovensko – polském pomezí. Jedinečné dřevěné kostelíky můžete obdivovat v obcích Ruský potok, Topol a Uličské Krivé.

Snina, nedaleko hranic

Okresní město Snina leží nedaleko hranic s Ukrajinou. Jedná se o historický region Horní Zemplín. Město je na soutoku řek Pčolinka a Cirocha. Obklopuje ho pohoří Laborecká vrchovina, Bukovské vrchy a Vihorlatské vrchy. Snina je nejen východiskem do Národního parku Poloniny, nýbrž i do Chráněné krajinné oblasti Vihorlat. Tak co, už víte kam se podíváte příště? Poloniny vás rozhodně nezklamou a nebudete se prodírat houfem jiných návštěvníků.


Podobné články