Co si vybavíte pod pojmem Brdy? Někdo krásné přírodní území plné lákadel a jiný zase třeba vojenský prostor, do něhož se léta nesmělo. Ať už tak či onak, pravdou zůstává, že Brdy rozhodně stojí za poznání. A třeba i na kole. Brdská horská prémie přesně takovou příležitost nabízí, ale není to varianta pro každého. Chce to fyzičku a zkušenosti se rovněž hodí. Zvažte tedy, zda je tato konkrétní cyklostezka vhodná zrovna pro vás.

Startuje se v Zaječově.
Startuje se v Zaječově.

Střední Čechy vás vítají

Brdská horská prémie je vytyčená na území Středočeského kraje. Začíná v obci Zaječov, což je zhruba 9 kilometrů od Hořovic. Cyklistická trasa je dlouhá 30 kilometrů, a to s převýšením 713 metrů. Poznáte část Brd, která je nejen krásná, ale skrývá technicky náročnější stezku, takže název Brdská horská prémie naprosto sedí. Nic nadneseného. Zároveň se i dostanete do míst, kde se svého času pohybovali pouze vojáci a kam padaly různé střely a granáty. Tak vzhůru do sedel.

Šlapejte a sem tam se zastavte

Šlapejte do svých pedálů, ale sem tam se zastavte u něčeho zajímavého. Prostě si pobyt vychutnejte. Vyráží se ze Zaječova směrem na Bílý Křížek a dále se pokračuje do míst jako jsou K bunkru – podél pěchotního srubu Jordán (natáčel se zde film Obecná škola) – vrch Houpák (pozorovatelna) – rozcestí s červeným značením – výstup na nejvyšší bod středních Čech – dopadová plocha Tok – klesání k rozcestí Na Třetí (zelené značení) – výstup na vrch Koruna – červené značení od rozcestí Pod Bučinou – zpět k dopadové ploše Jordán – prudší sestup po Železné cestě a zpět do Zaječova.

Brdské lesy.
Brdské lesy.

Zajímavosti, které nepřehlédněte

Jak už bylo řečeno, Brdská horská prémie nabízí i různé zajímavosti. Pár jsme už zmínili, ale to není zdaleka všechno. Jsou i další a byla by škoda je jen tak minout. Prohlédnout si můžete Bílý kříž, který připomíná boje s pytláky, letiště Pod Hejlákem či skálu Gundálka. Úžasných výhledů na Brdy je po cestě mnoho, takže opravdu je moudré nikam nespěchat a třeba i častěji sesednout z kola a pěkně si vše užít. Uvidíte sami, že okřídlené úsloví „spěchej pomalu“ má svůj význam.

Seznamte se rovněž se Zaječovem

V obci Zaječov se začíná i končí celé cykloputování po Brdské horské prémii. Udělejte si ještě chvíli času a seznamte se s touto vesničkou. Leží na samotném okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy. Součástí obce jsou i části Kvaň a Nová Ves. První písemná zmínka o Zaječově pochází z roku 1578. Na návsi spatříte hezkou kapličku, ale to pravé se skrývá na poutním místě. Tím je augustiniánský klášter Svatá Dobrotivá. Tak ať vám to dobře jede a užijete si parádní cyklistickou vyjížďku.

Kousek odtud jsou Hořovice.
Kousek odtud jsou Hořovice.

Podobné články