Vypravit se za vínem je v České republice poměrně snadné. Vhodných příležitostí je opravdu dost a dost, stačí si prostě zvolit určité konkrétní místo. Takové cíle jsou především na Moravě, ale i Čechy se mohou pochlubit. My tentokrát zůstaneme právě na té jižní Moravě, a to v srdci Slovácka. Podíváme se na Bzenec, město vína a dalších zajímavostí, které stojí za to vidět či zažít. Zkrátka a dobře tady si přijde na své nejen mlsný jazýček a buďte si jisti, že své cesty do Bzence nebudete v žádném případě litovat.

Celkový pohled na Bzenec.
Celkový pohled na Bzenec.

Slovácko vás vítá

Bzenec leží v okrese Hodonín, Jihomoravský kraj, a to konkrétně mezi městy Kyjov a Veselí nad Moravou. Tady jste na malebném a přívětivém Slovácku. Vínem se zde doslova žije a místní vinaři mají na co navazovat. Jen tak pro zajímavost, v roce 1875 bzenečtí vinaři, jako první v českých zemích, zahájili výrobu šumivých vín klasickou metodou kvašením v lahvích. Vinařská tradice je zde jinak doložena už z období středověku, takže místní vinařské rody se mají čím pochlubit.

Malebné centrum města.
Malebné centrum města.

Víno určuje zdejší dění

Víno určuje skoro veškeré dění v Bzenci. Koná se zde rok co rok v květnu Tradiční výstava vín (pochopitelně s ochutnávkou) doprovázená hudbou. Dále můžete využít Dne otevřených sklepů, a to nejen ke koštu, nýbrž i k prohlídce vinařských sklepních prostor. Oblíbenou se stala akce Bzenecké sklepy při svíčkách, konaná v pátek po svatém Martinovi. Využít můžete rovněž oslavy při Bzeneckém krojovaném vinobraní nebo se vypravit na Bzeneckou pouť. Tady všude není k dispozici „jen“ víno, ale ochutnáte také množství různých jiných dobrot.

Krásná část s kostelem.
Krásná část s kostelem.

Poznejte zdejší pamětihodnosti

Nezapomeňte i na další bzenecká lákadla. Místní pamětihodnosti by vám neměly ujít. Na návrší Starý hrad u města kdysi stával hrad. Je jasné, odkud tedy název vršku. Dnes tady najdete kapli svatého Floriána a Šebestiána a zároveň budete mít krásný výhled na okolní vinohrady a celý kraj. Bzenec sice má zámek, ale je nepřístupný. Nezoufejte, zámecký park si projít můžete a mimo jiné tady uvidíte dvě lípy – nejstarší stromy na celé Moravě. Právě po nich se jmenuje místní víno Bzenecká lipka. S historií zámku vás pak seznámí Zámecké vinařství a nechybí ani prohlídka zámeckého sklepení.

Udělejte si procházku parkem.
Udělejte si procházku parkem.

Příroda je zde krásná

Ani samotná příroda v okolí nijak nezaostává. Ba právě naopak, má své kouzlo, tak neváhejte s výlety. Jižně od Bzence leží místo přezdívané Moravská Sahara, konkrétně jde o největší území vátých písků v České republice. V blízké Strážnici je skanzen i zámek, ve Vracově pak pozoruhodná zahradní železnice a kdo touží po plavbě, tak prakticky za humny se nachází Baťův kanál. Ideální pro vodní výpravu celé rodiny a třeba i se psím kamarádem.


Podobné články