Občas každý cítí, že by rád spojil zajímavou cestu s nějakým tím odpočinkem. Zajít někam na wellness nemusí být vždy podle představ a tudíž přijde vhod nějaký ten tip přímo v přírodních podmínkách. Tohle opravdu není nesplnitelné přání. Dá se dokonce říct, že v České republice je takových lokalit poměrně dost. Stačí si vybrat. Znáte například Náklo? Přesněji, zdejší pískovnu? Pokud ne, nevadí, seznámíte se a poznáte vcelku atraktivní místo.
Cesty vedou na Hanou
Ať už vyrazíte odkudkoliv, všechny cesty tentokrát povedou na úrodnou a bohatou Hanou. Náklo leží v Olomouckém kraji, a to zhruba 11 km severozápadně od Olomouce. Městečko je rozděleno na tři části – Náklo, Mezice, Lhota nad Moravou. První písemná zmínka pochází z roku 1078. Náklo je, mimo jiné, zajímavé tím, že tady najdete hrob studenta Jana Opletala (zavražděného nacisty roku 1939) či kostel svatého Jiří z roku 1450 společně s farou z roku 1713.
Pískovna Náklo je pro každého
Pískovna Náklo, o které byla již zmínka v úvodu, je opravdu pro každého. A klidně můžete sebou mít i svého psího kamaráda. Pískovna dnes představuje velké přírodní koupaliště, které se nachází nejen u Nákla, ale i na trase mezi Litovlí a Lhotou nad Moravou. Dříve se v lokalitě těžil štěrkopísek. Zatopená část má rozlohu 100 hektarů a hloubka dosahuje 25 metrů. Kolem jsou travnaté pláže. Pískovna je vhodná nejen pro koupání, nýbrž i pro různé vodní sporty, například tady jezdí vodní skútry.
V blízkosti lesy a řeka Morava
Pískovna Náklo leží v oblasti Hornomoravského úvalu. Tomu odpovídá celková krajina. V těsné blízkosti se vyskytují lužní lesy a ani řeka Morava není nijak daleko. Prochází tudy několik cyklistických tras a rovněž zelená turistická značka. Podle chuti se tak můžete toulat krajem a poznávat nádhernou Hanou. Je jasné, že odpočinek u vod pískovny není na celý den. Byť je lenošení někdy příjemná představa.
Fara v Náklu je zajímavá
A ještě jedna zajímavost. O faře v Náklu již byla řeč, nicméně nevíte všechno. U místního kostela jsou pozůstatky hradní stavby. Kdysi totiž na místě dnešního svatostánku stával menší hrádek a původní dřevěný kostelík (písemně doložen z roku 1250). Z hrádku zbylo jen nepatrné torzo a v 18. století byl postaven nový kostel, který slouží dodnes. Udělejte si tedy chvíli času a prohlédněte si tuto stavbu.