Ať už cestujete Čechami, Moravou či Slezskem, všude najdete místa, která představují mimořádnou a nádhernou přírodu. Navíc, těchto lokalit je tolik, že stále je co obdivovat a kam se vracet. Některá místa se i tak určitým způsobem vymykají. Naprosto unikátní je například Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery. Znáte z vlastní zkušenosti? Možná aspoň z doslechu. V každém případě tady máme jako obyvatelé České republiky být právem na co pyšní.

Na samotné hranici

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery je kousek od obce Kořenov, okres Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji. Zavítáte tak do Jizerských hor, a to konkrétně k řece Jizeře. Rezervace se pak rozkládá na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Na výpravu vezměte bez obav celou rodinu a samozřejmě nezapomeňte fotoaparát nebo aspoň mobil, ať si pořídíte hezké záběry přírodních krás.

Nejrozsáhlejší v Jizerských horách

Zmíněná Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery představuje nejrozsáhlejší rašeliniště v Jizerských horách. Rozloha činí 484,70 hektaru, z toho je 102,23 hektaru od roku 2019 bezzásahovým územím. Rašeliniště Jizery má velkou přírodovědeckou hodnotu a je zařazeno mezi nejvýznamnější evropské lokality UNESCO. Zkrátka zde máme něco jako přírodní národní zlatý poklad.

Vzácná fauna a flora

Rašeliniště Jizery se pochopitelně vyznačuje rovněž mimořádnou faunou a florou. Žije zde vzácný hmyz, pavouci a jiní bezobratlí, dále pak například tetřívek obecný či jeřáb popelavý. Roste tady borovice kleč, jalovec obecný, bříza karpatská nebo smrk. Přímo do nitra národní přírodní rezervace nemá veřejnost přístup, nicméně v těsném sousedství vede žlutá a červená turistická cesta z osady Orle do sedla Lacznik.

Poznejte také Kořenov

Samozřejmě nenechejte bez povšimnutí ani obec Kořenov. Horská obec na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Leží mezi Harrachovem a Desnou, a to na území CHKO Jizerské hory. Najdete tady rozhlednu Štěpánku, kostel svatého Jana Křtitele a vede tudy ozubnicová železniční trať s nejprudším železničním stoupáním v České republice.


Podobné články