Česká republika je naučnými stezkami doslova a do písmene protkána. Ať se vydáte kamkoliv, prakticky všude nějakou tu naučnou stezku najdete a obvykle se k ní váže nějaký příběh, pověst či různá zajímavost. Jasným příkladem je bezesporu nejstarší naučná stezka na Šumavě, a to Medvědí stezka. Neváhejte si ji projít, nebudete litovat svého rozhodnutí. Koneckonců, Šumava je nádherná celkově, takže máte záruku nevšedního zážitku jak po stránce poznávací, tak i po stránce romantické. Medvědí stezka čeká na své návštěvníky.

U skalního útvaru zvaného Hřib je příroda doslova divoká.
U skalního útvaru zvaného Hřib je příroda doslova divoká.

Medvědí stezka leží na Prachaticku

Medvědí stezku najdete poblíž místa Ovesná (součást obce Stožec, okres Prachatice, v Jihočeském kraji. Jedná se o vůbec nejstarší naučnou stezku na Šumavě. Založena byla v roce 1967 a měří 14 kilometrů. Vyznačena je žlutou turistickou značkou. K dispozici jsou informační panely a odpočívadla. Startovacím místem Medvědí stezky je železniční stanice Ovesná a cíl tvoří zastávka Černý kříž, na trati Český Krumlov – Volary. K Medvědí stezce se váže příběh z místní historie a proto vězte, že její název není jen tak a má své opodstatnění.

Medvědí kámen připomíná posledního zdejšího medvěda.
Medvědí kámen připomíná posledního zdejšího medvěda.

Příběh poslední medvědice

Uvedená Medvědí stezka je úzce spjata s historií zastřelení posledního medvěda, respektive medvědice na území Šumavy. K tomuto činu došlo 14. listopadu 1856. Dnes zde najdete pomníček věnovaný této šumavské medvědici zvaný Bärenstein a s vizáží oné medvědice se můžete seznámit v prostorách zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Právě sem totiž byla umístěna vycpaná podoba medvědice. Máte tudíž důvod se posléze přemístit z lesů Medvědí stezky do překrásné Hluboké nad Vltavou a poznávat i zdejší zajímavosti.

Nádherné Jelení jezírko.
Nádherné Jelení jezírko.

Příroda je vskutku okouzlující

Medvědí stezka se může pochlubit okouzlujícími přírodními scenériemi. Uvidíte velké množství skalních útvarů. Za všechny můžeme jmenovat třeba útvary Dračí tlama, Skalní hrad, Perníková skála, Soutěska lapků, Lovecká jeskyně. Dále pak skalní vyhlídku do údolí řeky Vltavy a na vrchy Špičák a Knížecí stolec či Medvědí vyhlídku (zvětráním žuly tady vznikla tzv. okna) s výhledem na Jelenskou horu a Stožec.

Soutěska lapků je skoro jako hradní vstup.
Soutěska lapků je skoro jako hradní vstup.

Stezka je vhodná pro pěší, ne pro cyklisty

Na Medvědí stezku se vydejte pouze po svých, tedy jako pěší cestovatelé. Terén není vhodný pro cyklisty. Projdete rovněž kolem technické památky a velké zajímavosti, a to zastávky u Schwarzenberského plavebního kanálu. Nejnižším bodem celé trasy je Ovesná (740 m n. m.) a nejvyšším pak Perníkový vrch (1 049 m n. m.). Vzhledem k délce 14 kilometrů zvažte, zda sebou budete brát i děti. Ty větší to nepochybně zvládnou, s těmi malými je to už riziko. Pro dospělé však Medvědí stezka představuje báječný relax uprostřed šumavských hvozdů. Tak šťastnou cestu přejeme.


Podobné články