Kdo by neměl rád hasiče? Neznám nikoho, kdo by neměl úctu a obdiv všem hrdinům, kteří toto náročné a nebezpečné povolání vykonávají. Jejich denním chlebem je záchrana životů a majetku, proto se v malé vesničce Hradec-Nová ves rozhodli vzdát hold hasičskému řemeslu a vybudovali zde Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves. Vydáme se skoro až k Polsku, těsně za hranicí CHKO Jeseníky. Muzeum je pak kousek od obecního úřadu v bývalé hasičské zbrojnici z roku 1932. Vydejte se s námi na krátký minivýlet za hasiči. Ovšem pozor, prohlídku minimuzea je třeba telefonicky domluvit předem osobně nebo telefonicky na obecním úřadu.

Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves, je doslova "mini". Ovšem za návštěvu rozhodně stojí.
Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves, je doslova „mini“. Ovšem za návštěvu rozhodně stojí.

Expozice minimuzea má co nabídnout

Hasičské minimuzeum vzniklo v roce 2008. Expozice muzea není velká, ale i tak zahřeje u srdce každého nadšence do techniky nebo hasičské profese. Nejzajímavějším exemplářem bude jistě hasičský automobil PRAGA RN z roku 1955 a přívěsná motorová stříkačka DS 16. Můžete si prohlédnout přenosnou motorovou stříkačku PS 8. K vidění jsou také modely hasičských vozidel. Odvážní hrdinové se mohou sklouznout po tyči. U stálých expozic jsou k dispozici informační panely. Můžete si přečíst zajímavosti o vývoji hasičské techniky nebo historii požárníků v Hradci. Seznámíte se s hasičským desaterem a s tradicemi sv. Floriána – patrona hasičů. Zjistíte všechny hodnosti hasičů a jejich hierarchii.

Historický hasičský automobil PRAGA RN z roku 1955.
Historický hasičský automobil PRAGA RN z roku 1955.

Hasičská historie v obci

Ve spojené obci Hradec-Nová ves se hasičská historie vyvíjela rozdílně. Počátky hasičství v Hradci sahají do roku 1930. První sbor dobrovolných hasičů založil Wilibald Walter. Původním zaměstnáním zahradník a poté kronikář obce. Společně s okolními vesnicemi se podařilo udělat sbírku a vybrat dostatek peněz na zakoupení první motorové stříkačky. O dva roky později se postavila hasičská zbrojnice. V Nové vsi byl první hasičský sbor vytvořen v roce 1908 s velitelem Adolfem Buchmannem a dalšími pěti členy. Ke sloučení sborů Hradce a Nové vsi došlo až v roce 1940.

Navštivte Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves například vlakem.
Navštivte Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves například vlakem.
Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves uvítá každého návštěvníka.
Hasičské minimuzeum Hradec-Nová ves uvítá každého návštěvníka.

Zastavte se, když pojedete kolem

Nejlepší asi bude, když se do minimuzea podíváte například cestou okolo. Ať už budete mířit autem třeba do lázní Jeseník nebo si uděláte výlet na kole. Velmi blízko Hasičského minimuzea totiž vede dálková cyklotrasa – Moravská stezka. Stezka se vine doslova přes celou Moravu. Začíná na severu u hranice s Polskem a vine se přes Jeseníky, Hornomoravský úval (Olomouc), Chřiby až po Dolnomoravský úval (Hodonín, Břeclav). Moravská stezka končí až ve vinařské oblasti Lednicko – valtického areálu. Stezka je dlouhá zhruba 308 km a je rozdělena do 7 etap.

Moravská stezka - stezka plná zážitků

Podobné články