Dálkové pochody získávají stále více na oblibě. Není proto divu, že vznikají oficiální trasy a mnohé, i přes svou náročnost, přilákaly davy cestovatelů. Není ovšem dálková trasa jako dálková trasa. Některé jsou koncipovány spíše jako poutní cesty, ale to neznamená, že by nebyly atraktivní i pro jiné turisty než jsou vyloženě klasičtí poutníci. Jedním z takovým příkladů je bezesporu Vintířova stezka.

Šumava.
Šumava.

Po jedné z nejstarších obchodních stezek

Vintířova stezka se nachází v Plzeňském kraji a provede vás územím mezi Šumavou a Bavorským lesem. Prakticky vzato trasa vede po jedné z nejstarších obchodních stezek zdejší části česko-německého pohraničí. Vintířova stezka je 162 km dlouhá a je rozdělena na devět jednodenních etap. Absolvujete putování z Niederalteichu u Dunaje do Blatné. Vězte, že nebudete litovat času ani námahy.

Bavorský les.
Bavorský les.

Kdo to byl vlastně Vintíř?

Vintíř byl potomek hraběcího rodu z Käfernburgu, nicméně se vzdal výhod spojených se šlechtickým titulem a stal se řeholníkem benediktinského kláštera v Niederalteichu. Brzy začal žít poustevnickým životem, až nakonec společně s dalšími mnichy založil nový klášter a s ním i polnosti či pastviny. Dnes svatý Vintíř symbolizuje smíření mezi Čechy a Němci a je pochován v kostele svaté Markéty v Praze.

Většinou po turistických značkách

Trasa Vintířovy stezky vede převážně po turistických cestách určených pěším turistům. Cedulky s nápisem Vintířova stezka nepřehlédnete (instaloval je Klub českých turistů). Součástí této stezky je i šest výletních okruhů pro rodiny s dětmi a navíc, stezku doplňují mnohá zajímavá místa v blízkém okolí. Výletní okruhy jsou zaměřeny na herní prvky či geolokační hry mobilní aplikace Skryté příběhy. Neminete ani pět symbolických míst pod souhrnným označením Zastav se, poutníku. Tato místa přibližují běžné lidské činnosti poutníka, a to spánek, odpočinek, jídlo, modlitbu a rozmluvu.

Blatná.
Blatná.

Po jednotlivých etapách

Je jasné, že celých 162 km nikdo nepůjde na jeden zátah. I když by se možná takoví odvážlivci a vytrvalci našli. Je tedy rozumné využít zmíněné jednodenní etapy. Ty jsou následující: Etapa 1. Niederalteich – Lalling (19 km), Etapa 2. Lalling – Rinchnach (19 km), Etapa 3. Rinchnach – Zwiesel (15 km), Etapa 4. Zwiesel – Prášily (21 km), Etapa 5. Prášily – Hartmanice (14 km), Etapa 6. Hartmanice – Sušice (16 km), Etapa 7. Sušice – Horažďovice (22 km), Etapa 8. Horažďovice – Chanovice (15 km), Etapa 9. Chanovice – Blatná (20 km).

Niederalteich.
Niederalteich.

Podle svých sil a chuti

Na celou Vintířovu stezku není pochopitelně dobré brát děti. Ty můžete vzít sebou jen na jednotlivé etapy (zvažte jejich věk a fyzičku) či na zmíněné výletní okruhy. Psího přítele klidně mít můžete, jestliže bude ochoten s vámi putovat. V každém případě poznáte krásnou a zajímavou přírodu Šumavy a sousedního Bavorského lesa a nejen to. Všechna města a všechna místa umí něčím překvapit. Tak šťastnou cestu.


Podobné články