Slezská Harta je vodní nádrž na řece Moravici v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál a symbolicky rozděluje Moravu a Slezsko. Byla vybudovaná v letech 1987 až 1997 a je devátou největší vodní plochou (10,72 km2) v České republice. Přehrada chrání proti povodním a ustáluje průtok řeky Moravice. Zlepšuje kvalitu vody, zásobuje Ostravsko užitkovou vodou a funguje jako předstupeň pro níže se nacházející přehradu Kružberk, která již má status ochrany pitného zdroje. Mimo užitné vlastnosti nabízí vodní plocha rozmanité rekreační využití zahrnující například rybolov nebo jachting. Sypaná hráz je dlouhá 540 metrů a tyčí se do výšky 64,8 metrů. Toto místo je ovlivněno Jeseníky a vyhaslou sopkou, proto se zde umí počasí měnit velmi rychle. Pojďme se spolu podívat na kousek vnitrozemského „jesenického“ moře, kde se natáčel například velkofilm Johanka z Arku.

Slezská Harta lze považovat za naše vnitrozemské moře.
Slezská Harta lze považovat za naše vnitrozemské moře.

Pod hladinou byste nalezli celou obec

V 60. letech začaly mít města a průmyslové podniky větší poptávku po vodě, proto se začalo uvažovat o výstavbě přehrady. O 20 let později proběhly první sociologické a geologické průzkumy. Podloží přehrady tvořila hlavně jílovité břidlice. Jihozápadní bok přehrady byl přelitý lávovou vrstvou čediče z vyhaslé sopky Velký Roudný. Z těchto zjištění byly břehy ukotveny a byly instalovány protisesuvné zábrany. Oblast nové přehrady zahrnovala částečně obce Leskovec, Razová, Nová Pláň, Dlouhá Stráň a Roudno. Úplně zatopena měla být obec Karlovec, jehož kostel sv. Jana Nepomuckého se jako jediný dochoval na břehu přehrady. Pro tyto obyvatele se musely nejdříve postavit nové domovy. Stavba samotné hráze započala v roce 1987. Napouštění nádrže začalo v roce 1996 a trvalo dva roky. Původně se plánovalo napouštět přehradu do roku 2002, ale velké povodně v letech 1996 a 1997 napuštění přehrady výrazně urychlilo.

Sypaná hráz a odběrná věž je pro tuto přehradu charakteristická.
Sypaná hráz a odběrná věž je pro tuto přehradu charakteristická.

Na sport a radovánky vás tady užije

Jachting, windsurfing, vodní sporty, koupání nebo rybolov. Slezská Harta je svou rozlohou ideální k plachtění malých a středních plachetnic, případně oplachtěných menších plavidel. Kvůli zdějším klimatickým vlivům a větší otevřené ploše zde bývají ideální povětrnostní podmínky pro jachting a uvidíte, že stačí aby začalo trošku foukat, a na horizontu uvidíte první bílé plachty. Můžete využít i vyhlídkové plavby replikou historické plachetnice kotvící v přístavišti Leskovce nad Moravicí. Další kratochvílí je možnost půjčení elektrolodí, šlapadel nebo paddleboardů opět v Leskovci nebo v Nové Pláni. Míst ke koupání je po celém pobřeží habaděj. Stejně tak míst k rybolovu. Jen pozor na revíru je zakázáno lovit pod Novou Plání, u hráze a v některých zátokách Karloveckého kostela. Kdo by chtěl zažít něco netradičního, může využít přívozu „Rouza“ – tedy přívozu na trase Roudno – Razová.

Velká vodní plocha je ideální k řadě sportů.
Velká vodní plocha je ideální k řadě sportů.

Vodní skauti se můžou vydat na plavbu

Oblíbené jsou větší louky u pobřeží a v blízkém okolí pro skautské a jiné tábory. Ideální podmínky pro skautská střediska k pořádání táborů na tomto místě. Je zde dostatek lesů a přírody na suché aktivity, ale také spousta vody pro vodní aktivity. Velmi často sem zavítají vodní skauti, kteří si přivezou své lodě a mohou vyplouvat na Jesenické moře za dobrodružstvím. Tábory jsou většinou z podsadových stanů s kompletním zázemím pro vaření, sociální zařízení a sklad materiálů. Tábory u přehrady staví skauti například z Opavy, Ostravy nebo Olomouce. Celá vodní plocha, pobřeží a nejbližší okolí patří Povodí Odry, proto skautské tábory mají vyřízené povolení a mohou zde tábory stavět. Pozor! Bez povolení na pobřeží Slezské Harty je stanování zakázáno!

Slezská Harta je domovem několika skautských táborů.
Slezská Harta je domovem několika skautských táborů.

Okolí přehrady vás také nezklame

Nejen samotná voda je důvodem k návštěvě za horkého letního dne. Jistě vás zaujme i blízké okolí. U Razové navštivte přírodní památku Razovské tufity. Tato geologická lokalita je pozůstatkem sopečné činnosti Velkého Roudného. Tufity jsou vlastně vrstvy ztuhlé lávy, které v tomto místě utvořily zajímavé skalní stěny. Podobné stěny naleznete na severním cípu u Dlouhé Stráně. Přírodní památka Lávový proud u Meziny jsou po těžbě odkryté lávové proudy Venušiny sopky. U obce Roudno se dále nachází obora Pod Volárnou, kde je chovaný jelenec běloocasý. Když se vám poštěstí, třeba toto nádherné zvíře uvidíte. U Roudna ještě zůstaneme. Jak už jsme zmiňovali, tufity by zde nebyly bez sopečné aktivity Velkého Roudného. Tato národní přírodní památka se tyčí do výšky 780 m n. m. Na kopec vede křížová cesta a nahoře vás bude čekat i kaple. Protože je Velký Roudný nejvyšší bod blízkého okolí, postavili na jeho vrcholu také 20 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu, ze které uvidíte celou přehradu jako na dlani.

Scenérie této přehrady vás nikdy neomrzí.
Scenérie této přehrady vás nikdy neomrzí.

Podobné články