Na horním toku řeky Hron se rozkládá Horehroní, čarokrásný kraj Slovenska. Jistě se vám vybaví nádherná písnička podání zpěvačky Kristiny. Horehroní se již dříve dostalo i do našeho článku a nyní v tom pokračujeme. Tady totiž můžete zažít poměrně neobvyklou formu cestování, která se jen tak někde nevyskytuje. Ptáte se o co jde? Začneme zvolna otázkou. Jeli jste někdy drezínou a jeli jste cyklodrezínou? Pokud vás taková možnost láká, tak se jede k našim sousedům.

Prostě nasednete a jedete.
Prostě nasednete a jedete.

Unikát na úzkokolejce

Samotné Horehroní najdete snadno v Banskobystrickém kraji. Mezi obcemi Hronec a Čierny Balog (10 km) je v provozu skutečný unikát – Horehronské cyklodrezíny. Díky nim se můžete svézt po úzkokolejce (rozchod kolejnic je 760 mm) a zažít úplně něco jiného, než je tzv. pěškobus nebo klasická cyklistika. Čeká vás zážitková jízda se vším všudy v místech, kde svého času byla parní Čiernohorská železnička. Na tohle hned tak nezapomenete, to si buďte jisti.

Nádraží Čierny Balog.
Nádraží Čierny Balog.

Je to snadné

Horeheronské cyklodrezíny zvládne prakticky každý. Je to víc než snadné. Každá cyklodrezína je určena maximálně pro čtyři osoby ( dva až tři dospělí a jedno dítě). V čele sedí dvě osoby, které cyklodrezínu řídí. Trasa vede z Hronce přes krasové území, podél meandru Hrončianské doliny až do zmíněného Čierneho Balogu. Máte rovněž možnost přestupu na vláček Čiernohorské železničky. Je dobré si na cyklodrezínu udělat včas předem online rezervaci.

Nádherné Horehroní.
Nádherné Horehroní.

Horehroní to je Horní Pohroní

Horehroní čili Horní Pohroní se rozkládá v okresech Banská Bystrica a Brezno. Na severu leží Nízké Tatry, na jihu Muránská planina, Veporské vrchy a Polana. Jde o jedno z nejmalebnějších částí Slovenska. Toulat se tady můžete celé dny a pořád budete mít co objevovat a na své si přijde skutečně každý. Tak toho využijte podle svého gusta.

Také drezína zdejší železničky.
Také drezína zdejší železničky.

Projděte si Hronec i Čierny Balog

Byla by škoda úplně vynechat samotný Hronec, když už zde stejně budete. Leží pět kilometrů od Brezna, a to v údolí řeky Čierný Hron. Prohlédnout si můžete kostel svatého Klementa, technické památky litinový silniční most z roku 1810 a železniční hlásku z roku 1912. V Balockých vrších ve Slovenském rudohoří pak je Čierny Balog. Pouhých šest kilometrů od Brezna. Navštívit můžete expozici Čiernohorské železničky nebo lesnický skanzen Vydrovo.


Podobné články