Některá zajímavá místa naší historie nejsou běžně veřejnosti přístupná. O to víc potěší, když jsou návštěvníkům k dispozici ve zcela výjimečných případech. Kolikrát člověk vidí vskutku neobvyklé prostory, které ovšem ve své době měly svůj nezastupitelný význam. Takovým typickým příkladem jsou bezpochyby Spodní konírny Červeného zámku v Hradci nad Moravicí. Pokud tedy budete mít šanci, rozhodně se sem podívejte. My jsme takové šance využili.

Nádherné klenby a dochované žlaby pro koně.
Nádherné klenby a dochované žlaby pro koně.

Vítejte ve Slezsku

Hradec nad Moravicí leží v Moravskoslezském kraji, a to zhruba 6 kilometrů jižně od metropole Slezska Opavy. Zdejší zámek je nádherný sám o sobě, ale o něm jako takovém pojednává náš jiný článek. Nás samozřejmě nyní zajímají ony Spodní konírny, které jsou nedílnou součástí Červeného zámku. Pokud budete mít štěstí, můžete si sami prostory koníren prohlédnout, tedy rozhodně bez návalu jiných lidí. Při naší návštěvě zde aspoň nikdo jiný nebyl.

Je zde i původní studna.
Je zde i původní studna.

Pro ustájení koní

Jak už vyplývá z názvu místa – Spodní konírny – daná část Červeného zámku sloužila k ustájení pracovních koní. Jezdecké koně šlechty měly svou stáj v jiné části komplexu. Dnes si zde můžete prohlédnout dochované žlaby, fascinující klenby či historickou studnu (hluboká 15 metrů). Můžete fotografovat naprosto nerušeně a celé si to užít se vším všudy. Spodní konírny naleznete hned pod Hodinovou věží, která je vysoká 35 metrů, má 99 schodů a jsou z ní skvělé výhledy do okolí.

Místo k odpočinku. Skoro jako rytířský sál.
Místo k odpočinku. Skoro jako rytířský sál.

Místo neuniklo filmařům

Červený zámek a konkrétně i Spodní konírny neunikly pozornosti filmařů. Přímo v konírnách se odehrává část děje detektivního seriálu Labyrint a nádvoří posloužilo pohádce Princezna a půl království. Zdejší zámek vlastnil dlouhá léta knížecí rod Lichnovských a zanechal nám zde pozoruhodné národní dědictví. Navštivte i Bílý zámek, Bílou věž nebo si projděte zámeckou zahradu. V Červeném zámku pak najdete restauraci a hotel.

Vchod do Spodních koníren.
Vchod do Spodních koníren.

Podobné články