Kde se zhruba nachází řeka Amazonka ví patrně každý. Je tedy vcelku logické, že okolí této mohutné řeky se označuje obecně jako Amazonie. Teď se možná ptáte, jak uvedené zeměpisné fakty souvisejí s Moravou a není to celé tak trochu nesmysl? Můžete být v klidu, nikdo se vás nesnaží opít rohlíkem. Moravská Amazonie skutečně existuje a snadno ji najdete na tom nejjižnějším cípu celé Moravy. Brzy pochopíte, proč se tomuto území říká Moravská Amazonie. Vzhůru tedy na cesty, které jsou vhodné pro celou rodinu, a to včetně vašeho psího doprovodu.

Uvidíte řeku Dyji.
Uvidíte řeku Dyji.

Tam, kde se potkávají tři státy

Moravská Amazonie leží konkrétně v tom místě Jihomoravského kraje, kde se potkávají hranice tří států – České republiky, Slovenska a Rakouska. Právě zde se nachází největší zachovalý lužní komplex, stékají se tady řeky Morava a Dyje a místní lesy jsou doslova protkané sítí kanálů, tůní a mrtvých ramen. Mokřady dolního toku Dyje jsou dokonce od roku 1993 na seznamu Ramsarské konvence, která slouží k ochraně významných mokřadů. V Moravské Amazonii převažuje říční krajina lužních lesů a luk a není nouze o mohutné duby staré i 450 let. Žije zde čáp černý i bílý, luňák hnědý, káně lesní či sova pálená. Vy můžete toto území poznat díky naučným stezkám.

Naučná stezka Břeclav – Pohansko – Lány

Tato naučná stezka má pouhých sedm kilometrů a ukáže vám území, kde se postupně buduje muzeum v přírodě na Pohansku u Břeclavi. Vychází se z Břeclavi. Uvidíte zámeček v němž je památník výzkumů Velkomoravské říše a rovněž je zde zrekonstruovaná svatyně z 10. století i bunkr z konce 30. let 20. století. Projdete postupně kolem patnácti informačních tabulí, které obsahují zajímavosti o přírodě a historii kraje. Celá trasa je vhodná i pro vozíčkáře.

Navštívíte Břeclav.
Navštívíte Břeclav.

Naučná stezka Entové – doupné stromy na Pohansku

Jde o malou dvoukilometrovou procházku. Stezka byla zprovozněna v roce 2012 a vede paralelně se stezkou Břeclav – Pohansko – Lány. Začínáte opět v Břeclavi, u vstupu do obory Soutok a pokračujete lužním lesem k zámečku Pohansko. Seznámíte se s tzv. doupnými stromy, tedy stromy, které zdánlivě vypadají jako stárnoucí a odumírající. Pro biotop lužního lesa však mají velký význam. Kdo bude mít zájem, může se rovněž vydat na severozápad Břeclavi a projít si Kančí oboru, opět typický lužní les.

Procestujete kolem vinic.
Procestujete kolem vinic.

Naučná stezka Lužní les

Poslední naučná stezka je dlouhá šest kilometrů. Lužní les se rozprostírá mezi Břeclaví a Lednicí. Patří k nejvíce oblíbeným cílům návštěvníků Lednicko – valtického areálu. Užijí si zde jak pěší turisté, tak cyklisté. Poznáte Kančí oboru, uvidíte pivovar v Břeclavi i stavby jako Janův hrad u samotné Lednice. Jednotlivá zastavení naučné stezky vás obeznámí s lesním hospodářstvím i mnoha skrytými zajímavostmi místní přírody. Opět se na stezku mohou vypravit i vozíčkáři.

Zážitek, příroda, historie a víno

Moravská Amazonie je skutečně kromobyčejně krásná a zajímavá. Putovat můžete tradiční po svých nebo na kole. Vedou tudy Lichtenštejnské a Moravské vinařské cyklostezky. Snadno a velmi přitažlivým způsobem se seznámíte s přírodou a historií kraje a pochopitelně dojde i na to víno. Jak by taky ne, když jste ve vyhlášené vinařské oblasti. Klidně si pro svůj pobyt naplánujte celou dovolenou. Nebudete litovat.

Dáte si skvělé víno.
Dáte si skvělé víno.

Podobné články