Cestovatelské aktivity mohou mít vskutku mnoho různých podob. Od náročných až po malé procházky krajinou. Důležité vždy je, zda vám konkrétní podnik něco dá, něčím vás obohatí, zaujme či přinese neobvyklý zážitek. Často je to směs různých vlivů a nemusí jít o nic světoborného. Řečeno tedy s jistou dávkou nadsázky. Lukasova zpívající lípa, říká vám to něco? Možná ano, možná ne, ale určitě se dá říci, že je to místo hodné poznání. Zkuste se sem podívat až budete prodlévat ve východních Čechách.

Chaloupka jako z pohádky. Foto: Petr Lichnovský
Chaloupka jako z pohádky. Foto: Petr Lichnovský

Vzhůru do vesničky Telecí

Lukasova zpívající lípa se nachází v obci Telecí, okres Svitavy, v Pardubickém kraji. Jedná se o lípu velkolistou, která se řadí mezi nejmohutnější lípy v celé České republice. Výška koruny dosahuje 23 metrů a obvod má 1 170 centimetrů. Po zásluze má několik ocení. Památným stromem je od 21. listopadu 1995. Je držitelem titulu Strom Žďárských vrchů 2008, byl finalistou soutěže Strom roku 2002 (4. místo) a je Stromem roku 2021 v České republice. Každý, kdo zavítá do obce Telecí, se na lípu jde podívat.

Otevřené dveře jakoby zvaly k návštěvě. Foto: Petr Lichnovský
Otevřené dveře jakoby zvaly k návštěvě. Foto: Petr Lichnovský

Lípa s dutým kmenem

V Telecím nemusíte Lukasovu zpívající lípu dlouho hledat. Najdete ji přímo u malebné stylové chaloupky číslo 102, což je zhruba 100 metrů od hlavní silnice. Na první pohled lípa zaujme nejen svou mohutností, ale i tím, že má dutý kmen s otvorem na úrovni země. Stáří stromu je odhadováno na více než 700 let. Jak dlouho je kmen dutý a proč se tak stalo, se můžeme jen dohadovat. V každém případě je Lukasova zpívající lípa dosti fotogenická a zvláště pak v pozadí se zmíněnou chaloupkou. Jen tak mimochodem, chaloupka je celoročně obývaná a tudíž udržovaná.

Dvě pověsti se vážou k názvu stromu

A jak vlastně přišel tento strom k názvu Lukasova zpívající lípa? Ve hře jsou dvě verze, kterou si vyberete je na vás. Jedna pověst hovoří o stařečkovi Jirouškovi (někdy se dokonce uvádí, že šlo o třicetiletého mladíka), který v době temna přepisoval uvnitř lípy Nový zákon a žalmy a zpíval si u toho. Druhá verze zase odkazuje na místního hospodáře, jenž vyhlížel z koruny stromu návštěvu – evangelického faráře a spadl přitom do dutiny stromu. Následkem pádu prý ohluchl a čas zde prožil prozpěvováním. Přídomek Lukasův (Lukášův) je od jména rodu, který přilehlý statek obhospodařoval až do roku 1915.

Lukasova zpívající lípa je hned vedle domu. Foto: Petr Lichnovský
Lukasova zpívající lípa je hned vedle domu. Foto: Petr Lichnovský

Sedával zde i Alois Jirásek

Lukasova zpívající lípa vždy poskytovala zdejším lidem a kolemjdoucím nejen pěkný pohled, ale i možnost posedět pod košatou korunou a v krásné krajině. Je doloženo, že zde rád sedával i spisovatel Alois Jirásek. Pokud si chcete udělat pěkný výlet, máte k dispozici turistickou trasu Polička – Lucký vrch. Čekají vás nádherné výhledy na Žďárské vrchy a samozřejmě, že trasa vede okolo Lukasovy zpívající lípy. Jen pozor na to, že celá trasa má zhruba 20 kilometrů. Zvažte tedy zda vezmete i děti, nicméně váš pejsek by to měl zvládnout.

Projděte si naučnou stezku. Foto: Petr Lichnovský
Projděte si naučnou stezku. Foto: Petr Lichnovský

Projděte si samotné Telecí

Samotná vesnička Telecí je na Českomoravském pomezí, zhruba 12 kilometrů od Poličky. Území je součástí CKKO Žďárské vrchy. První písemná zmínka je z roku 1403. Najdete tady kostel svaté Máří Magdalény se zvonicí ze 14. století, evangelický kostel z roku 1783, vodní mlýn na Teleckém potoce či další památný strom, a to konkrétně Pajkrův dub. Tak si užijte pobyt dle svého přání a plánů.


Podobné články